Nietrzeźwy w klapkach na hulajnodze elektrycznej
Mandatem w kwocie 2,5 tys. zł policjanci z Lubawki ukarali 68-latka za jazdę hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości. Na uwagę zasługuje fakt, że mężczyzna poruszał się na hulajnodze w klapkach. I choć, przepisy nie wskazują konkretnego rodzaju obuwia to z całą pewnością rozsądek podpowiada, że powinno one zapewniać stabilność i kontrolę nad pojazdem. Ponadto promile krążące w organizmie negatywnie wpływają na funkcje psychomotoryczne i poza konsekwencjami prawnymi związanymi z kierowaniem po alkoholu niosą za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo zarówno dla kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
W piątek 1 maja br., po godzinie 20:00 funkcjonariusze Komisariatu Policji w Lubawce zauważyli mężczyznę, który poruszał się hulajnogą elektryczną. Styl jazdy jednoznacznie wskazywał na fakt, że użytkownik hulajnogi znajduje się pod wpływem alkoholu.
Dodatkowo mundurowi zwrócili uwagę na niecodzienne obuwie seniora – klapki, które z całą pewnością nie sprzyjały bezpiecznemu poruszaniu się tym środkiem transportu. Choć przepisy nie wskazują konkretnego rodzaju butów, to jednak rozsądek podpowiada, że powinno one zapewniać stabilność i kontrolę nad pojazdem.
Lubawscy policjanci postanowili zatrzymać kierującego do kontroli. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia mundurowych. 68-latek miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.
Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne – senior stwarzał zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Za kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.
Apelujemy do kierujących hulajnogami o trzeźwość, rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że zgodnie z przepisami za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu hulajnogą elektryczną przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, minimalna kwota mandatu jaką może nałożyć policjant wynosi 2,5 tys. zł.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Kamiennej Górze
mł. asp. Katarzyna Trzepak
tel. 600 228 846