Ślisko na drogach - Bieżące informacje - Policja Dolnośląska

Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ślisko na drogach

Data publikacji 03.02.2023

Dzisiejszy poranek przywitał mieszkańców Dolnego Śląska trudnymi warunkami na drogach. Intensywne opady śniegu spowodowały, że sytuacja stała się wymagająca dla wszystkich kierujących. Policja apeluje o rozwagę i ostrożną jazdę. IMGW ostrzega o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych.

Dziś w nocy oraz nad ranem temperatura spadła poniżej 0 stopni, co w połączeniu z obfitymi opadami śniegu stworzyło trudne warunki do prowadzenia pojazdów. Od rana wszyscy kierujący powinni szczególnie uważać i zdjąć nogę z gazu. Drogi, szczególnie te boczne, są bardzo śliskie.

Wczesnym rankiem, kiedy drogi pokryte są śniegiem i zaczyna się większy ruch pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu właściwego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Większość z kolizji, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego. Zostawmy sobie więc bezpieczną odległość na ewentualne manewry.

Przed ruszeniem w podróż odśnieżmy dokładnie samochód. Jest to nie tylko obowiązek każdego kierującego, który wynika z przepisów, ale zdroworozsądkowa troska o bezpieczeństwo. Kierując pojazdem musimy mieć zachowaną dostateczną widoczność we wszystkich kierunkach, szyby muszą więc być oczyszczone z lodu i śniegu. Śnieg przylepiający się do karoserii może zasłaniać kierunkowskazy i światła. Przypominamy, za poruszanie się nieodśnieżonym samochodem może grozić mandat karny w wysokości do nawet 3000 złotych.

Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w podróż samochodem, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków. W takich warunkach pośpiech jest zdecydowanie odradzany. Zaplanujmy wyjście z domu tak, aby wyjechać wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu, bez niepotrzebnych zdarzeń i nerwów po drodze.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony