Program Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020

Wspólne pogranicze - wspólne bezpieczeństwo

Data publikacji 29.07.2020

 

 

 

 

 

W dniu 09.12.2019 roku została podpisana umowa o dofinansowanie mikroprojektu pt. Wspólne pogranicze – wspólne bezpieczeństwo” w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
 
Partnerami mikroprojektu są: 
Komenda Wojewódzka Policji w Hradec Kralove 
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu – Partner Wiodący. 
 
Projekt jest realizowany w roku 2020.
 
Obszar realizacji projektu: 
po stronie czeskiej: kraj kralovohradecki
po stronie polskiej: powiat kłodzki i powiat wałbrzyski
 
Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu współpracy pomiędzy policjami obu krajów. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia poziomu wiedzy na temat przepisów obowiązujących po drugiej stronie granicy, poprawy techniki bezpiecznej jazdy autami oraz przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzenia pościgu transgranicznego za sprawcą przestępstwa. Projekt umożliwi też nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy osobami biorącymi udział w poszczególnych działaniach projektowych.
 
W ramach projektu zorganizowane zostaną m.in. dwa spotkania zespołu zarządzającego projektem. Pierwsze spotkanie będzie dotyczyło działań zaplanowanych w projekcie a drugie końcowego podsumowania projektu. Ponadto w ramach projektu zaplanowano jedno dwudniowe spotkanie grupy roboczej, która wymieni się doświadczeniami na temat zmieniających się przepisów prawa i sposobu działania po drugiej stronie granicy. Następnie zostanie opracowany program szkolenia z techniki doskonalenia jazdy i program ćwiczeń z prowadzenia pościgu transgranicznego. Uszczegółowiona zostanie także akcja prewencyjna, skierowana do dzieci szkolnych. Kolejnym działaniem będzie organizacja dwudniowego szkolenie z doskonalenia technik bezpiecznej jazdy samochodem. Szkolenie odbędzie się pierwszego dnia. Drugiego dnia nastąpi wspólna ocena umiejętności kierowania pojazdami oraz porównanie przepisów prawa ruchu drogowego po obu stronach granicy. Celem tego szkolenia jest poprawa bezpieczeństwa funkcjonariuszy i innych uczestników ruchu drogowego podczas wspólnie prowadzonych działań w paśmie przygranicznym. W ramach projektu zaplanowano również organizację cyklu spotkań dla dzieci ze szkół podstawowych. Grupę docelową stanowią dzieci z pogranicza. Projekt zakłada przeprowadzenie prelekcji dla ok. 200 dzieci po stronie polskiej i ok. 200 dzieci po stronie czeskiej. Prelekcje będą prowadzone w okresie wrzesień - grudzień 2020r. W trakcie spotkań dzieciom zostanie przedstawiony wygląd policjanta polskiego i czeskiego (mundury), zasady bezpiecznego zachowania w szkole, na drodze i w miejscu zamieszkania, postawa w kontaktach z nieznajomymi, z uwzględnieniem sposobów radzenia sobie z szerokim katalogiem zagrożeń, zasady wykorzystywania telefonów alarmowych. Następnym działaniem będą dwa jednodniowe ćwiczenia na pograniczu, w których wezmą udział policjanci, którzy ukończyli szkolenie z doskonalenia 
techniki jazdy autem. Ćwiczenie będzie oparte na tematyce opracowanej w Działaniu 2 - pościgu transgranicznym w obu kierunkach przy użyciu niezbędnego sprzętu nabytego w ramach projektu. Celem ćwiczenia będzie doskonalenie współpracy czeskich i polskich jednostek policyjnych rozmieszczonych w strefie przygranicznej oraz procedur pościgu transgranicznego oraz przepływu informacji przez Wspólny Punkt Kontaktowy w Kudowie Słone. Pod koniec każdego ćwiczenia zostanie przeprowadzona analiza i ocena prowadzonej akcji. W ramach projektu zostanie zakupiony również sprzęt do skutecznego prowadzenia pościgu transgranicznego za sprawcą przestępstwa. Sprzęt ten będzie wykorzystywany nie tylko podczas pościgu transgranicznego i szkolenia z bezpiecznej jazdy, ale także do dokumentowania przebiegu zdarzenia i zabezpieczenia miejsca zdarzenia.
 
W wyniku realizacji projektu nastąpi odczuwalna poprawa jakości współpracy między partnerami. Dzięki podniesieniu kompetencji zawodowych uczestników szkoleń, ćwiczeń, wspólne działania nie będą już obarczone błędami a realizacja działań będzie efektywniejsza i skuteczniejsza. Polepszy się wzajemne zrozumienie i powstanie trwała płaszczyzna współpracy na obszarze wsparcia. Poprzez realizację projektu nastąpi podniesienie jakości świadczonych usług przez policję na pograniczu polsko-czeskim na rzecz społeczeństwa, a tym samym zwiększy się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
 
Wartość całego mikroprojektu to 39 176,02 euro, w tym przyznane dofinasowanie ze środków Europejskiego 
Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 33 299,61 euro.
Wartość projektu po stronie czeskiej 22 601,00 euro, w tym dofinansowanie 19 210,85 euro.
Wartość projektu po stronie polskiej 16 575,02 euro, dofinansowanie 14 088,76 euro.
 
Projekt pt. „Wspólne pogranicze - wspólne bezpieczeństwo” nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002118 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

Powrót na górę strony