Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

30 lat Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Regionu IPA Jelenia Góra

Data publikacji 27.10.2023

W dniach 20-22 października 2023 roku Region IPA Jelenia Góra, Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – Sekcja Polska, obchodził 30-lecie powstania. Na uroczystości rocznicowe zjechali licznie członkowie IPA z dolnośląskich Regionów Stowarzyszenia, z Prezydentem Sekcji IPA Polska Piotrem Wójcikiem oraz Prezesem Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej Bartłomiejem Majchrzakiem na czele, a także zaproszone delegacje zagraniczne z Danii, Litwy oraz Łotwy.

Policjanci z duńskiego Esbjerg odwiedzili Jelenią Górę po 30 latach od swojej wizyty w styczniu 1992 roku, kiedy to efektem wielomiesięcznych starań i zaangażowania Sekcji IPA Dania, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA rozpoczęło swoją działalność w Jeleniej Górze, początkowo jako Grupa Inicjatywna IPA – oddział Esbjerg, z którego następnie rozwinął się jeden z pierwszych oddziałów w Polsce. Dla kolegów z Danii wizyta ta była niezwykle sentymentalna, szczególnie, kiedy stanęli przed ozdobnymi drzwiami Sali IPA w budynku Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, które mieli przyjemność otwierać po raz pierwszy podczas inauguracji 30 lat temu. Następnie o emocjach związanych z tą wizytą, a także o wspomnieniach z początków IPA w Jeleniej Górze podzielili się podczas spotkania z Komendantem Miejskim Policji w Jeleniej Górze insp. Leszkiem Zagórskim. Jak podkreślili obecni na spotkaniu Prezydent Sekcji IPA Polska Piotr Wójcik oraz Przewodniczący Regionu IPA Jelenia Góra Rafał Gula – możliwość świętowania tak doniosłego jubileuszu jest możliwa, dzięki owocnej współpracy oraz wsparciu ze strony jeleniogórskiej komendy miejskiej. 

Oficjalna część obchodów jubileuszowych przypadła na sobotę, 21 października 2023 roku, i zdecydowanie nawiązała do historii oraz symboliki motta „Servo per Amikeco”, które od ponad 70 lat rozbrzmiewa w środowisku IPA na całym świecie. Hasło „Służyć poprzez Przyjaźń”, w myśl założyciela Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA – Sir Arthura Troopa, wyrażone zostało w języku Esperanto. 

Język Esperanto został stworzony w 1887 roku przez polskiego lekarza Ludwika Zamenhofa jako neutralny i łatwy do nauki język, przydatny w międzynarodowej komunikacji. Twórca języka został uhonorowany pamiątkowym pomnikiem w 1948 roku, w rocznicę 840-lecia powstania miasta Jeleniej Góry. Z inicjatywy członków Regionu IPA Jelenia Góra, przy współpracy z Polskim Związkiem Esperantystów oraz władzami miasta Jelenia Góra, pomnik został odnowiony. 

W uroczystości odsłonięcia kamienia wzięli udział między innymi: przedstawiciele środowiska esperantystów z Panem Robertem Kamińskim Przewodniczącym PZE na czele oraz członkowie IPA w tym Prezydent Sekcji Polskiej IPA Piotr Wójcik oraz Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu do spraw Ochrony Praw Człowieka nadkom. Bartłomiej Majchrzak. Obok pomnika ustawiono również tablicę informacyjną, aby przybliżyć zainteresowanym historię tego miejsca.

Kulminacyjnym punktem programu obchodów jubileuszowych była uroczysta gala, która odbyła się w stylowej Sali Lustrzanej Ośrodka Uroczysko – siedziby Regionu IPA Uroczysko-Piechowice. Podczas gali zgromadzeni goście mogli odbyć podróż ścieżkami historii, słuchając retrospekcji o początkach IPA w Jeleniej Górze wygłoszonej przez jednego z pierwszych jej członków, kolegi Pawła Brach, a także z ust pionierów Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w Jeleniej Górze, reprezentantów IPA Esbjerg. Uroczysta gala była również okazją do podziękowania członkom Regionu IPA Jelenia Góra za ich dotychczasową aktywność w strukturach. Koledzy Paweł Brach i Wiktor Borejszo zostali uhonorowani „Złotym Krzyżem Zasługi dla Sekcji IPA Polska”. Za wyróżniającą się działalność na rzecz Sekcji IPA Polska złotymi medalami zostali uhonorowani - Mieczysław Kapuściński, Roman Paluszkiewicz, Janusz Rogowski, Zdzisław Ważny i Tadeusz Szafrański. Przewodniczący Regionu IPA Jelenia Góra Rafał Gula został uhonorowany srebrnym medalem za wyróżniającą się działalność dla Sekcji IPA Polska. Najwyższe ipowskie odznaczenie - „Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA” - otrzymał Dariusz Matusiak z Regionu SG Kłodzko. Ponadto Region IPA Esbjerg, za niezaprzeczalny wkład w działalność IPA w Jeleniej Górze i w Polsce,  został uhonorowany "Złotym Krzyżem Zasługi dla IPA Sekcja Polska".

Obchody jubileuszowe zwieńczyła uroczysta kolacja, podczas której zgromadzeni członkowie Regionu IPA Jelenia Góra, regionów Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej, delegacje IPA z zagranicy oraz zaproszeni goście mogli wspólnie świętować dotychczasowe 30 lat działalności Stowarzyszenia i nieśmiało myśleć o rozwijaniu idei „Servo per Amikeco” w nadchodzących latach.  

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródło: nadkom. Bartłomiej Majchrzak 
Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu 
ds. Ochrony Praw Człowieka 

Powrót na górę strony