Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się nabrać! Kolejna „inwestorka” straciła ponad 132 tysiące złotych

Data publikacji 18.03.2024

Niemal codziennie dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustami i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut, czy podczas zakupu akcji różnych firm ogłaszających się na portalach internetowych. W ubiegłym tygodniu do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kobieta, która chcąc zainwestować pieniądze, została oszukana na łączną kwotę ponad 132 tysięcy złotych. Niestety po raz kolejny działania przestępców okazały się skuteczne. Ostrzegamy, aby w kontaktach z osobami obcymi, również przez telefon, zachować zasadę ograniczonego zaufania.

Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kobieta, która zeznała, że została oszukana na łączną kwotę ponad 132 tysięcy złotych. Historia zaczęła się od wyświetlonej reklamy inwestycyjnej na jednym z portali internetowych, która zainteresowała legniczankę. Znajdowała się tam informacja, że po wpłaceniu 900 złotych, możliwe będzie nabycie akcji jednej ze spółek Skarbu Państwa. Następnie w formularzu kontaktowym kobieta podała swój e-mail oraz numer telefonu. Po chwili skontaktował się z nią mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej, który przekazał informację, gdzie należy wpłacić pieniądze w wysokości 900 złotych, aby rozpocząć inwestycję. Ponadto mężczyzna poinformował kobietę, aby otworzyła nowy rachunek bankowy służący tylko do inwestycji. 

W kolejnych dniach legniczanka za namową oszusta otworzyła rachunek bankowy, na który przelała swoje oszczędności. W międzyczasie pracownicy rzekomej firmy inwestycyjnej zasugerowali kobiecie zainstalowanie aplikacji AnyDesk oraz TeamViewer QuickSupport. Po ich zainstalowaniu kobieta postępując zgodnie z kolejnymi wskazówkami oszustów, przelała 20 tysięcy złotych na zagraniczny rachunek bankowy.

Następnie po kilku godzinach z jej konta przelano pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Kobieta, aby wyjaśnić zniknięcie jej pieniędzy z konta, skontaktowała się z pracownikami rzekomej firmy inwestycyjnej, od których usłyszała, iż w taki sposób działają, aby pomnażać pieniądze. Oszuści przekazali legniczance, aby wzięła pożyczkę w banku na kwotę 40 tysięcy złotych. Oczywiście kobieta posłuchała się i zaciągnęła zobowiązanie. Po chwili do legniczanki zadzwonił telefon z pytaniem, czy przyjmie przelew na kwotę 9 tysięcy euro. Legniczanka od razu się zgodziła. Po czym weszła na swój rachunek bankowy i zobaczyła, że nikt jej nie przelał żadnych pieniędzy, a jakby tego było mało, to właśnie z jej rachunku wykonano przelew na zagraniczny numer konta w wysokości 40 tysięcy złotych.

Dopiero po tej sytuacji kobieta zorientowała się, że została oszukana. Teraz wyjaśnieniem tej sprawy zajmują się policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.

Jak działają oszuści:

Wspólnym mianownikiem wszystkich tego typu oszustw jest ZAWSZE:

1. Kontakt sprawcy z pokrzywdzonym za pośrednictwem telefonu lub e-maila – nigdy nie dochodzi do osobistego spotkania.

2. Sprawca wywiera presję na pokrzywdzonego, aby działał szybko.

3. Oszust prosi o zachowanie w tajemnicy podejmowane przez siebie działania.

Ponadto, bardzo często pokrzywdzony proszony jest o:

1. Zainstalowanie na swoim urządzeniu (telefon, komputer) programu do obsługi zdalnego pulpitu (np. AnyDesk).

2. Dodania w bankowości elektronicznej nieznanego sobie urządzenia jako „zaufanego”.

3. Podania kodów BLIK.

4. Wejścia na stronę www banku nie poprzez wpisanie adresu w wyszukiwarkę lub aplikację, a za pośrednictwem otrzymanego linka przekierowującego pokrzywdzonego na fałszywe strony banku lub bramki umożliwiającej wybór swojego banku lub dokonania płatności online.

5. Zaciągnie szybkich pożyczek.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekiert
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony