Bieżące informacje

Szkolenie policyjnych psów służbowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Data publikacji 25.06.2024

Policyjne psy służbowe są nieocenionym przyjacielem człowieka, ale i znakomitą pomocą w służbie. Przewodnicy psów służbowych Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wzięli udział w szkoleniach zespołów ratowniczych przeprowadzonych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W trakcie szkolenia psy służbowe musiały wykazać się dużą sprawnością fizyczną. Wszystkie starania po to, aby odwzorować realne działania poszukiwawcze prowadzone w terenie. Już od wielu lat do służby przyjmowane są psy służbowe w wieku od roku do dwóch lat. Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami powinni mieć odpowiednie podejście do zwierząt. Ponadto od mundurowego, który zdecyduje się na pracę z psem nie są wymagane żadne specjalistyczne kwalifikacje.

W dniach od 19 do 21 czerwca br., przewodnicy psów służbowych Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wzięli udział w szkoleniach zespołów ratowniczych, które odbyło się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego przewodnicy psów służbowych oraz ich psi partnerzy mogli już po raz kolejny doskonalić umiejętności w trudnym terenie górskim.

Przeprowadzone szkolenie miało na celu sprawdzenie posiadanych przez czworonogów umiejętności. Policjanci przygotowali dla swoich podopiecznych wiele zadań, z którymi psy mogą spotkać się w codziennej służbie. Podczas dzisiejszego szkolenia policyjne psy służbowe miały bardzo trudne zadania do wykonania. Musiały wykazać się dużą sprawnością fizyczną podczas długich marszów, co miało za zadanie odwzorowanie realnych działań poszukiwawczych. W ten sposób policyjne psy szkolone są, aby nie obawiać się zagrożenia i działać. Jak można było się spodziewać, psy bez najmniejszego trudu wykonały swoje zadanie, co może świadczyć o ich bardzo dobrym przygotowaniu do służby. W tym miejscu należy podkreślić, że psy służbowe uczą się w miejscu, czasie i sytuacji. Oznacza to, że każde zachowanie psa należy przećwiczyć w różnych warunkach.

Korzystając z okazji dziękujemy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego za możliwość uczestnictwa w ćwiczeniach.

Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Przede wszystkim muszą być zdrowe, nie mogą bać się strzałów i powinny odznaczać się określonym poziomem zachowania i reagowania na polecenia swojego przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania. Każdy pies, wybrany w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach gdzie uczestniczy w kursie trwającym 6 miesięcy.  W tym czasie umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji.

Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowczy, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinni mieć odpowiednie podejście do zwierząt. Od mundurowego, który zdecyduje się na pracę z psem nie są wymagane żadne specjalistyczne kwalifikacje. Tylko w przypadku pracy z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz narkotyków, przewodnik musi wcześniej przejść specjalne szkolenie.

st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Film psy_wodny.mp4

Opis filmu: Szkolenie policyjnych psów służbowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pobierz plik psy_wodny.mp4 (format mp4 - rozmiar 47.54 MB)

Powrót na górę strony