Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci rozmawiali z uczniami o hejcie, przemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich

Data publikacji 21.04.2022

Policjanci z powiatu wałbrzyskiego i lubańskiego spotkali się z uczniami podstawówek. Funkcjonariusze rozmawiali z młodymi ludźmi o hejcie, cyberprzemocy, a także odpowiedzialności prawnej nieletnich. Policjanci tłumaczyli, jak zachować się w przypadku zagrożenia i gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

Dzięki nieograniczonemu dostępowi do mediów społecznościowych, rożnych platform internetowych pedagodzy szkolni dostrzegają wśród dzieci i młodzieży zagrożenia w tym obszarze. Aby bardziej zrozumieć to zagadnienie oraz zminimalizować jego zasięg konieczna jest aktywność w zakresie profilaktyki. Tym razem o definicji i cechach cyberprzemocy, hejtu, nienawiści policjanci z lubańskiej komendy rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej w Pobiednej.

Z kolei wałbrzyscy funkcjonariusze podczas spotkań z uczniami piątych klas podstawówki przekazali podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy potrzebna jest im pomoc. Przypomnieli, że nie należy ufać obcym osobom. Mówili również o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego wykorzystywania komputerów, tabletów oraz telefonów z dostępem do Internetu, które posiadają już nawet najmłodsi.

Podczas wspólnych rozmów policjanci zwrócili uwagę na zagadnienia związane z hejtem w sieci. Przestrzegli młodzież o tym, że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przede wszystkim starali się przekazać młodym słuchaczom, że nikt w Internecie nie jest anonimowy.

Ostrzegli również, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje, a przecież może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców, a ci Policję.

Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed zamieszczaniem zdjęć w Internecie i wysyłaniem ich za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Ostrzegli, że nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia mogą zostać wykorzystane.

podkom. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Źródło: KPP w Lubaniu
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660 402 169

  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
  • spotkanie policjantów z uczniami w szkole
Powrót na górę strony