Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialna 18-latka nie cieszyła się zbyt długo upragnionym prawem jazdy

Data publikacji 21.03.2023

Policjanci z powiatu kłodzkiego zatrzymali młodą kobietę, gdy kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W chwili kontroli próbowała się jeszcze przesiąść na fotel pasażera, aby uniknąć odpowiedzialności, a później tłumaczyła policjantom, że nie miała, jak wrócić z imprezy do domu. Badanie na zawartość alkoholu przeprowadzone przez funkcjonariuszy wykazało, że 18-latka ma go ponad 1,8 promila w organizmie. Utraciła już prawo jazdy, a teraz odpowie przed sądem za przestępstwo. Przypomnijmy, że tego typu czyn zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i akcji Policji, a także kampanii o charakterze profilaktycznym, nadal na drogach funkcjonariusze zatrzymują skrajnie nieodpowiedzialne osoby, które za nic sobie mają bezpieczeństwo swoje i innych. Tak było też na terenie powiatu kłodzkiego, gdzie po godz. 23:30, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobę przemieszczającą się samochodem. Styl jazdy, jak się okazało 18-latki, budził olbrzymie zastrzeżenia funkcjonariuszy.

Ponieważ interweniujący policjanci stwierdzili, że kierująca pojazdem młoda kobieta jest prawdopodobnie nietrzeźwa, została poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Chwilę później okazało się, że ma go 1,8 promila w swoim organizmie.

W chwili kontroli próbowała jeszcze się przesiąść na fotel pasażera, aby uniknąć odpowiedzialności, a później tłumaczyła policjantom, że nie miała, jak wrócić z imprezy do domu i dlatego wsiadła za kierownicę po alkoholu.

Z uwagi na zaistniałą sytuację, która na szczęście nie skończyła się kolejną tragedią na drodze, auto nietrzeźwej 18-latki zostało odholowane, a ona zatrzymana.

Teraz usłyszy zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 178a Kodeksu karnego i grozić jej może kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat.

Przypominamy, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie i zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza, przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy, a także ci przemieszczający się po zażyciu środków odurzających, stanowią nadal ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też każda osoba, siadając za kierownicę swojego pojazdu po alkoholu, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu, a także mieć pełną świadomość, że swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragicznych i nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Biorąc pod uwagę tą i inne tego typu sytuacje, policjanci stale apelują do osób, które mają pewność lub tylko podejrzewają, że ktoś decyduje się jechać autem w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, o przekazanie takiej informacji odpowiednim służbom lub bezpieczne uniemożliwienie kierowcy takiej jazdy.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony