Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pracowity dzień dolnośląskich wodniaków na Odrze

Policjanci z Komisariatu Wodnego jednego dnia podczas pełnionej służby dwukrotnie podejmowali interwencje w bardzo niebezpiecznych sytuacjach, pomagając nieradzącym sobie z nurtem Odry kajakarzom. Dzięki błyskawicznym działaniom policyjnych wodniaków wszystko dobrze się skończyło, a osoby wraz ze sprzętem pływającym dotarły w miejsca bezpieczne.

Wrocławscy policjanci komisariatu wodnego na co dzień podejmują różne interwencje na wodzie i terenach przywodnych, a pogoda zachęca do spędzania czasu na wodzie i w jej otoczeniu.

Podobnie było w miniony weekend kiedy policjanci z Komisariatu Wodnego pełnili służbę na wrocławskim odcinku Odry. Funkcjonariusze brali udział w zabezpieczeniu festynu rodzinnego zorganizowanego z okazji DNI ODRY 2023. Niestety w jego trakcie doszło do dwóch niebezpiecznych sytuacji, w których szybkie działania musieli podjąć policyjni wodniacy.

W pierwszej z sytuacji zaniepokojona opiekunka poinformowała o fakcie wypożyczenia przez jej podopieczną kajaku i wypłynięcia na rzekę. Z powodu braku kontaktu z dziewczyną i obawą o jej zdrowie i życie postanowiła poinformować o zdarzeniu policjantów. Mundurowi natychmiast przystąpili do działań, rozpoczynając poszukiwania dziewczyny. Po kilkunastu minutach wodniacy zauważyli kajak i dwie kobiety, które miał duże trudności z płynięciem. Wszystko to spowodowane było silnym nurtem i brakiem siły do dalszego wiosłowania. Mundurowi zmęczone kobiety przetransportowali łodzią służbową w miejsce wypożyczenia kajaku.

W drugiej sytuacji na Odrę wypłynęła 38-latka wraz ze swoimi dziećmi i podobnie jak w pierwszym zdarzeniu miała problemy z manewrowaniem dmuchanym kajakiem. Kobieta doprowadziła do kontaktu z przepływającym statkiem pasażerskim, po czym nie mogła zapanować nad swoim sprzętem pływającym. Policjanci błyskawicznie do niej podpłynęli i odciągnęli od dużej jednostki, zapobiegając wciągnięciu kajaka na tył statku. 38-latka wyznała, że wraz z dziećmi wypożyczyła sprzęt pływający, ale nie potrafi na nim pływać, a zbyt duży nurt nie pozwala jej bezpiecznie powrócić do miejsca jego wypożyczenia. W trosce o bezpieczeństwo osób w kajaku policjanci przetransportowali je w górę rzeki w miejsce bezpieczne.

Dzięki szybkim działaniom policjantów te dwie sytuacje zakończyły się szczęśliwie. Policjanci przypominają jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł, a rzeki są trudnymi miejscami do pływania dla niedoświadczonych osób.

Na rzekach wyznaczone są szlaki żeglugowe, dlatego można tam spotkać żaglówki, motorówki czy statki, co w sposób oczywisty wpływa na nurt. Należy pamiętać również o dużej ilości budowli w postaci podpór mostów czy konstrukcji hydrotechnicznych. Nie przeceniajmy swoich możliwości tak, aby obcowanie z wodą było miło spędzonym czasem pozbawionym stresu i niebezpiecznych sytuacji.

mł. asp. Paweł Noga
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Na zdjęciu policjant w motorówce policyjnej.
  • Na zdjęciu motorówka policyjna.
  • Na zdjęciu motorówka policyjna płynąca na rzece.
Powrót na górę strony