Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa oraz na festynie pod hasłem „Zostaw auto wskocz na rower”

Jeleniogórscy policjanci w miniony weekend uczestniczyli w festynach zorganizowanych przez różne instytucje, skierowanych głównie do najmłodszych mieszkańców w kontekście bezpieczeństwa w trakcie wakacji. Wzięli udział w Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa w Bukowcu, którego organizatorem był Starosta Karkonoski oraz w festynie w Kowarach, który odbył się pod hasłem „Zostaw auto wskocz na rower”. Policjanci znakowali na nich rowery w ramach programu prewencyjnego „STOP - ROWER OZNAKOWANY”, którego celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży, ale również promowali bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku oraz zachęcali do służby w Policji. W Bukowcu obecne były również inne podmioty działające w koalicji na rzecz bezpieczeństwa. Służby mundurowe przygotowały dla uczestników, a szczególnie tych najmłodszych liczne atrakcje.

Jeleniogórscy policjanci w minioną niedzielę (2.07.2023r.) uczestniczyli w Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa, którego organizatorem był Starosta Karkonoski oraz w festynie w Kowarach, który odbył się pod hasłem „Zostaw auto wskocz na rower”. W Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa wzięli udział policjanci jeleniogórskiej drogówki na motocyklach, policjanci w patrolu rowerowym, dzielnicowi oraz funkcjonariusze Zespołu Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji Jeleniej Górze. Oprócz Policji w Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa uczestniczyli między innymi jeleniogórscy strażacy, strażnicy miejscy, ratownicy GOPR, strażnicy leśni z Karkonoskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Aresztu Śledczego oraz służby medyczne.

Służby mundurowe przygotowały dla uczestników, a szczególnie tych najmłodszych liczne atrakcje. Było Miasteczko Ruchu Drogowego, ścina wspinaczkowa, nauka pierwszej pomocy, strażacki tor przeszkód i inne.

Jeleniogórscy policjanci przygotowali również dla dzieci liczne zabawy oraz konkursy dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze, a także informowali o podstawowych zasadach podczas wakacyjnego wypoczynku. Dodatkowo zachęcali cyklistów do jeżdżenia w kasku oraz zaopatrzenia się w elementy odblaskowe, co z całą pewnością przekłada się na większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ponadto  rozdawali odblaski oraz materiały prewencyjne dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieciom i młodzieży ulotki w zakresie bezpiecznego spędzania wakacji. Atrakcją dla najmłodszych był również policyjny radiowóz, policyjne motocykle oraz dużym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie policjanta w trakcie zabezpieczania imprez masowych. Funkcjonariusze zachęcali również do służby w Policji i rozdawali informacje dotyczące procedury przejęcia.

Podczas tych imprez mundurowi znakowali jednoślady w ramach programu „Stop-Rower oznakowany”. Głównym celem tych działań jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów, wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom, usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania, zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych, ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży, identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru i co najważniejsze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów.

Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny, wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

  • Policjant wypełniajmy dokumenty na stoisku policyjnym podczas festynu.
  • Policjantka i policjant na rowerach podczas festynu.
  • Policjantki i policjanci biorący udział w festynie, stojący przy dwóch motorach policyjnych.
Powrót na górę strony