Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gdyby nie czujność dyrektorki placówki bankowej i szybka reakcja policjantów 60-latek straciłby 100 tysięcy złotych

Data publikacji 09.08.2023

Złudna perspektywa dużego zysku w krótkim czasie staje się atrakcyjną ofertą i niezłym wabikiem dla osób chcących zainwestować środki finansowe. Szybki zysk kusi inwestorów, niestety coraz częściej wykorzystują to oszuści. Do takiej sytuacji doszło w miniony weekend w Środzie Śląskiej. Dzięki natychmiastowej reakcji dyrektorki jednej z placówek bankowych na terenie miasta i szybkiej interwencji policjantów, 60-letni mieszkaniec powiatu legnickiego nie stracił pożyczonej sporej sumy pieniędzy.

60-latek przyszedł do jednego z banków na terenie Środy Śląskiej z zamiarem wpłacenia blisko stu tysięcy złotych na numery rachunków, które w rejestrze bankowym widniały jako podejrzane. Mężczyzna dzień wcześniej zaciągnął kredyt na tą kwotę, ponieważ na jednym z portali społecznościowych trafił na reklamę, w której treści zachęciła go informacja, że może szybko zarobić duże pieniądze poprzez inwestycję w zakup kryptowalut lub tradycyjnych walut na giełdzie.

Pokrzywdzony zainstalował również na swoim komputerze oprogramowanie do obsługi zdalnej pulpitu i przy użyciu karty dokonał transakcji na 4 tysiące euro. Pieniądze te wpłacił na tak zwany „start w giełdę”, po czym polecono mu zaciągnąć pożyczkę na dalsze inwestycje. Miała to być świetna okazja na zarobienie ogromnych pieniędzy.

Mężczyzna nie był w stanie podać numeru, poprzez który miał otrzymywać polecenia i dalsze instrukcje postępowania. Dyrektor banku od razu zareagowała i starała się przekonać mężczyznę, że może być on ofiarą oszustwa. 60-latek uparcie jednak trzymał się swojej decyzji. Kobieta postanowiła powiadomić średzkich policjantów, którzy natychmiast przyjechali na miejsce.

Długa i trudna rozmowa dyrektor banku i policjantów, pozwoliła w końcu na przekonanie 60-latka. Mężczyzna natychmiast wycofał się z zaciągniętej pożyczki, zablokował swoją kartę, dostęp do konta, a następnie złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Pokrzywdzony stracił co prawda cztery tysiące euro, jednakże dzięki czujność dyrektorki banku i szybkiej reakcji funkcjonariuszy uchronił uchronił przed stratą sto tysięcy złotych.

Policjanci apelują o zachowanie rozwagi w dysponowaniu środkami finansowymi! Nie przekazujmy pochopnie i w pośpiechu pełnych danych personalnych, loginów i haseł dostępowych oraz nie instalujmy nieznanych nam aplikacji! Każda oferta szybkiego zarobienia pieniędzy to potencjalne oszustwo!

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Pamiętając, że podstawową zasadą w tego typu inwestycjach jest to, że można dużo zyskać, ale można też wszystko stracić.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693 726 093

Powrót na górę strony