Specjalizacje - Policja Dolnośląska

Specjalizacje

Specjalizacje

Data publikacji 22.08.2024

Rodzaje służb:

  • Służba prewencyjna - to najliczniejsza grupa w szeregach Policji. Widujesz ich każdego dnia - są policjantami pierwszego kontaktu w patrolach interwencyjnych czy ruchu drogowego. Pełnią służbę jako dzielnicowi, w patrolach rowerowych, na stokach narciarskich, na wodzie i w powietrzu. Niektórzy z nich są przewodnikami psów służbowych lub pełnia służbę w ogniwach konnych. Ich zadaniem jest zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom, pilnują też bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zabezpieczają imprezy masowe, zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń. Ale to nie wszystko – prowadzą też zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, często można ich więc spotkać np. w przedszkolach i szkołach czy na piknikach.

 

  • Służba kryminalna - to służba, w której, jak mówią policjanci „najszybciej łapie się policyjnego bakcyla”. Z racji wykonywanych zadań kryminalni starają się być niewidoczni. Wachlarz spraw, którymi się zajmują, jest bardzo szeroki - od kradzieży, pobić, oszustw, znęcania się nad rodziną, przez poszukiwania osób ukrywających się i ściganych listami gończymi, korupcję aż po zabójstwa. To właśnie z szeregów kryminalnych wywodzą się tzw. łowcy cieni, czyli najlepsi, z najlepszych. Ich głównym zadaniem jest poszukiwanie najgroźniejszych przestępców, którzy znajdują się na listach poszukiwawczych. Ich codzienna służba to często gotowy scenariusz na trzymający w napięciu thriller.

 

  • Służba śledcza - dobry dochodzeniowiec, to prawdziwy skarb. Czemu? Bo to właśnie od efektu jego pracy w dużej mierze zależy to, czy sprawca przestępstwa bądź wykroczenia zostanie ukarany przez sąd. To dochodzeniowcy zajmują się gromadzeniem materiału dowodowego, który następnie przekazywany jest do prokuratury a w dalszej kolejności do sądu. Do zadań tych policjantów należy nie tylko przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie czy przesłuchanie świadków, ale także tzw. obsługa zdarzeń kryminalnych. A nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w danym dniu służby.

 

  • Służba zwalczania cyberprzestępczości - policjanci tego pionu zajmują się śledzeniem i identyfikacją cyberprzestępców, analizą dowodów cyfrowych, prowadzeniem operacji policyjnych i koordynacją z innymi agencjami ścigającymi tego typu przestępstwa na całym świecie. Ta służba to nie tylko praca przed komputerem. Policjanci biorą udział w wielu operacjach, szkoleniach krajowych i międzynarodowych. Wykorzystują najnowsze rozwiązania z zakresu informatyki śledczej, prowadzą czynności operacyjne i procesowe. Praca w takim środowisku jest z pewnością niezwykle ekscytująca i daje możliwość rozwoju zawodowego w różnych aspektach.

 

  • Służba wspomagająca - prawidłowe funkcjonowanie nawet najmniejszej jednostki jest zależne od różnorodnych działań na tak zwanym zapleczu. Z tego powodu tzw. logistyka w Policji to m.in.: planowanie, organizowanie i koordynowanie wszelkich procesów logistycznych, których zadaniem jest wspieranie w różnego rodzaju działaniach służby mundurowe. Korpusówki z literą „L” znajdziesz na mundurach policjantów zajmujących się nie tylko logistyką, ale również sprawami kadrowymi, finansami, działalnością prasowo-informacyjną, zagadnieniami prawnymi, współpracą międzynarodową czy pomocą psychologiczną. Jak widać wachlarz spraw, którymi zajmuje się tzw. logistyka jest bardzo szeroki.

 

  • Służba kontrterrorystyczna - marzysz, by zostać policyjnym: pirotechnikiem, nurkiem, spadochroniarzem, przewodnikiem psa lub ratownikiem medycznym, wodnym, górskim, a może członkiem zespołu bojowego w służbie kontrterrorystycznej? W takim razie to miejsce jest dla Ciebie! Policyjni kontrterroryści, czyli funkcjonariusze, którzy ze względu na charakter realizowanych zadań cechują się przede wszystkim: wysoką sprawnością fizyczną, bardzo dobrym stanem zdrowia, wysoką odpornością na sytuacje stresowe, umiejętnością pracy w zespole, umiejętnością szybkiej adaptacji do nowych warunków oraz dyspozycyjnością. To też pasjonaci sportów ekstremalnych, którzy na co dzień zajmują się m.in.: dokonywaniem zatrzymań najniebezpieczniejszych przestępców, pozyskiwaniem informacji o zagrożeniach terrorystycznych oraz zwalczaniem terroryzmu, prowadzeniem negocjacji policyjnych czy realizowaniem działań minersko-pirotechnicznych.

Warunki postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do służby w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu, czyli komórce właściwej w sprawach prowadzenia działań bojowych znajdują się na stonie internetowej dolnośląskiej policji w zakładce praca

 

Ważne! Możesz zostać policjantem każdej z tych służb, jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje.

strzałka w lewą stronę - strona poprzednia

Powrót na górę strony