Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwa długi sierpniowy weekend – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich podczas podróży

Długi sierpniowy weekend trwa. Wielu z nas spędza go poza domem, wypoczywając w różnych częściach Polski. W związku z tym, że duża grupa osób wybrała auto jako środek transportu, ruch na drogach jest wzmożony. Dlatego o bezpieczeństwo podróżnych dba większa niż zwykle liczba policjantów. Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że naruszenia obowiązujących przepisów oraz zachowania stwarzające zagrożenie dla innych użytkowników dróg, będą przez funkcjonariuszy bezwzględnie piętnowane.

Podczas długiego sierpniowego weekendu policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym, którzy w trakcie tych dni przemierzają drogi naszego województwa.

Mundurowi są na głównych ciągach komunikacyjnych, celem zapewnienia płynności ruchu. Zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, sposób przewozu dzieci,  które muszą podróżować w urządzeniach do tego przeznaczonych. Pod specjalnym policyjnym nadzorem znajduje się również stan techniczny pojazdów, które poruszają się po dolnośląskich drogach.

Kierowcy ignorujący obowiązujące przepisy, a w szczególności ci, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, nie stosują pasów bezpieczeństwa i korzystają podczas jazdy z telefonów komórkowych, muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy. Policjanci będą piętnować każde zachowanie na drodze, które może stworzyć zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
   
Jednak te wszystkie działania podejmowane przez mundurowych muszą iść w parze ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą kierowców, aby mogły przynieść zamierzony efekt, czyli zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach oraz zminimalizować ilość zdarzeń drogowych. Ciężka praca dolnośląskich policjantów, którzy dyscyplinują „piratów drogowych”, nie przyniesie rezultatów, jeśli kierujący sami nie zadbają o własne bezpieczeństwo i nie przygotują się w odpowiedni sposób do podróży.

Przed wyjazdem pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam cało przetrwać trudy trasy i bezpiecznie dowieźć naszych najbliższych do upragnionego celu podróży:

  • sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną,
  • przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży,  
  • podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.

podkom. Przemysław Ratajczyk
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Policjant zatrzymujący do kontroli motocyklistę.
  • Policjant stojący przy radiowozie na autostradzie obserwuje jadące samochody.
  • Policjantka stojąca przy radiowozie mierząca prędkość nadjeżdżającemu z naprzeciwka pojazdowi osobowemu.
Powrót na górę strony