Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa przy sprzedaży. Uważaj na przesłane linki!

Data publikacji 23.08.2023

Sprzedajesz używane przedmioty poprzez aplikacje internetowe lub portale społecznościowe? Uważaj na oszustów, którzy udają zainteresowanych kupnem klientów. Przenoszą rozmowę z aplikacji sprzedażowych na popularne komunikatory lub mail. Potem przesyłają linki pod pozorem ułatwienia płatności lub wysyłki. Po kliknięciu otwiera się fałszywa strona banku lub firmy kurierskiej. Każdy, kto wpisze tam swoje dane, traci pieniądze. Nie daj się oszukać!

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży w Internecie. Z relacji 35-latki wynikało, że jej mąż kilka dni temu zamieścił ogłoszenie na jednym z popularnych portali społecznościowych o sprzedaży wózka. Po jakimś czasie mężczyzna otrzymał na swój komunikator wiadomość od kobiety, która była zainteresowana kupnem towaru. Po doprecyzowaniu transakcji kupująca poprosiła o numer telefonu, aby mogła zamówić kuriera i pokryć koszty wysyłki. Przesłała również link, który należało kliknąć w celu odebrania pieniędzy. Niczego nieświadomy mieszkaniec powiatu trzebnickiego postępował zgodnie z poleceniami, kliknął link i został przekierowany na stronę, gdzie wpisał wszystkie dane.

Po niespełna 2 godzinach na jego telefon zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika firmy kurierskiej. Kontakt dotyczył zaplanowanej wysyłki. Mężczyzna poinformował, że nie może odebrać pieniędzy. W tym momencie oszust prowadził tak rozmowę, aby mężczyzna nie zorientował się, że może zostać oszukany. Precyzyjnie instruował go przez kolejne etapy procesu, które musiał wykonać, aby pieniądze trafiły na jego konto. Po wykonaniu wszystkich czynności oszustowi otworzyła się furtka, wszedł w posiadanie danych konta bankowego oraz mógł wykonywać na nim operacje. W rezultacie oszust wziął pożyczkę na ponad 8 tysięcy złotych, a gdy pieniądze trafiły na rachunek zgłaszającego, ten wyprowadził je z konta.

Przypominamy, że Phishing to metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.

Dolnośląscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Trzebnicy
st. asp. Daria Szydłowska
tel. 694 438 826

Powrót na górę strony