Marzenia o zyskach zamieniły się w stratę ponad 45 tysięcy złotych
Mieszkanka powiatu karkonoskiego chciała zainwestować w system gazociągów, a straciła w ten sposób ponad 45 tysięcy złotych. Padła ofiarą oszusta podającego się za przedstawiciela firmy pośredniczącej w rzekomej inwestycji. Policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych.
Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która poinformowała, że w wyniku oszustwa straciła ponad 45 tysięcy złotych. Z pokrzywdzoną skontaktował się mężczyzna podający się za pośrednika, który miał pomóc w inwestowaniu pieniędzy. Kobieta została poinstruowana telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Oprogramowanie pomogło oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a następnie dokonać z jej konta transferu środków pieniężnych na ich konto. Część gotówki pokrzywdzona sama przelała na wskazane przez nich konto, a resztę przelali sobie sami. W ten sposób pokrzywdzona straciła ponad 45 tysięcy złotych.
Sposoby działania oszustów zwykle wyglądają podobnie. Przestępcy zamieszczają ogłoszenia na portalach społecznościowych lub w serwisach informacyjnych o możliwości zainwestowania pieniędzy i przy tym gwarantują bardzo duże zyski w krótkim czasie.
Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i w niedługim czasie oddzwania do niego konsultant. Rozmówca wyjaśnia na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomaga oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazuje się, że pieniądze trafiają na konta oszustów.
Co ważne, jakiekolwiek akcje prowadzone przez Policję, CBŚP czy prokuraturę nigdy nie są organizowane z udziałem osób postronnych, dlatego słysząc w słuchawce telefonu, że prowadzona jest AKCJA… i trzeba wypłacić bądź przekazać pieniądze –
ZAPAMIĘTAJ, że jest to legenda wymyślona przez oszusta.
Czasem to pośpiech życia codziennego sprawia, że nie mamy wystarczająco czasu, aby rozsądnie przeanalizować otrzymane od rozmówcy informacje i wykonać dodatkowe czynności weryfikujące ich prawdziwość. Warto zatem wówczas zwolnić i poświęcić kilka minut, aby mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne i nie trafią w ręce oszustów.
Aby nie stać się ofiarą przestępcy pamiętajmy, że na rachunku bankowym nasze oszczędności są bezpieczne, a od nas samych zależy, czy pozwolimy nimi zarządzać oszustom podając im „na tacy” dane logowania do rachunku bankowego, bądź podając kody autoryzujące różne transakcje.
mł. asp. Tomasz Nowak
Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490