Straciła ponad 65 tys. złotych, bo myślała, że dostanie darowiznę w kwocie 5 mln dolarów
Po raz kolejny dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustwami internetowymi. Nie daj się złapać na szybki zarobek pieniędzy poprzez inwestowanie w kryptowaluty, bądź możliwość otrzymania pomocy finansowej. Oszuści wymyślają coraz to nowsze legendy, a często u ludzi pokusa staje się silniejsza niż zdrowy rozsądek. Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kolejna osoba, która straciła ponad 65 tys. złotych, bo była przekonana, że otrzyma darowiznę w kwocie 5 mln dolarów amerykańskich.
Do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się 76-latka, która zeznała, że została oszukana na kwotę 65 tys. złotych. Historia zaczęła się od otrzymania wiadomości, w której zawarta była informacja „… może cię nie znam, ale wierzę, że zostałaś wybrana przez ducha świętego i możesz moją otrzymać dotację pieniężną darowiznę w wysokości 5.000.000,00 dolarów amerykańskich i wierzę, że dobre rzeczy się zdarzają…”.
Kobieta odpisała na tę wiadomość i prowadziła przez kilkanaście dni korespondencję internetową. W trakcie prowadzonej konwersacji polecono 76-latce wpłacić pieniądze pod pretekstem m.in. opłaty celnej za wydanie certyfikatu. W pierwszej kolejności kobieta przelała 30 tys. złotych następnie 35 tys. złotych. Wczoraj seniorka udała się do placówki banku, aby zlecić kolejny przelew. Podczas kolejnej rozmowy pracownik banku ostrzegł seniorkę, że może być ofiarą oszustwa. Pomimo tego ponownie poleciła realizację przelewu. Zaniepokojony pracownik banku poinformował o tym fakcie policjantów, którzy błyskawicznie skierowali się do placówki banku. Policjant przedstawił mieszkance Legnicy metodykę działań oszustów. Dopiero wtedy zgłaszająca zrozumiała, że została oszukana.
To kolejna historia, która powinna być przestrogą dla wszystkich, którzy chcą w szybki sposób otrzymać pieniądze i często pokusa staje się silniejsza niż zdrowy rozsądek.
Metod podobnych oszustw jest bardzo dużo, tak naprawdę każde postępowanie może różnić się od siebie legendą, pod którą dzwoni do pokrzywdzonego sprawca, metodami działania, sposobami przekazania pieniędzy. Niemniej wspólnym mianownikiem wszystkich tego typu oszustw jest ZAWSZE:
1. Kontakt sprawcy z pokrzywdzonym za pośrednictwem telefonu lub e-maila – nigdy nie dochodzi do osobistego spotkania.
2. Wywieranie przez sprawcę presję na pokrzywdzonego, aby działał szybko.
3. Prośba, aby z nikim się nie kontaktował, zachował w tajemnicy podejmowane przez siebie działania.
4. Konieczność nierozłączania połączeń telefonicznych.
Ponadto bardzo często pokrzywdzony proszony jest o:
1. Zainstalowanie na swoim urządzeniu (telefon, komputer) programu do obsługi zdalnego pulpitu (np. AnyDesk).
2. Dodania w bankowości elektronicznej nieznanego sobie urządzenia jako „zaufanego”.
3. Podania kodów BLIK.
4. Wejścia na stronę www banku nie poprzez wpisanie adresu w wyszukiwarkę lub aplikację, a za pośrednictwem otrzymanego linka przekierowującego pokrzywdzonego na fałszywe strony banku lub bramki umożliwiającej wybór swojego banku lub dokonania płatności online.
Jakie można podjąć czynności, aby uniknąć utraty środków pieniężnych:
1. W przypadku gdy dzwoni osoba podająca się za przedstawiciela banku pod legendą, iż pieniądze są zagrożone – rozłączyć połączenie i samemu nawiązać połączenie z infolinią banku lub udać się do najbliższej jego placówki.
2. Nie dodawać obcych urządzeń jako „zaufanych” do swojej bankowości elektronicznej.
3. Nie udostępniać kodów BLIK nieznanym osobom, a w przypadku jeśli nawet prosi o nie osoba znajoma np. za pośrednictwem popularnych komunikatorów czy SMS – zawsze zadzwonić na numer tej osoby, albo kogoś, kto może wejść z nią w bezpośredni kontakt i potwierdzić tę prośbę.
4. Unikać instalowania programów do obsługi „zdalnego pulpitu” w przypadku gdy nakłaniają do tego osoby obce, zwłaszcza gdy ma to związek z podejmowaniem jakichkolwiek działań inwestycyjnych,
5. Nie poddawać się presji dzwoniącego, nie podejmować pochopnych działań,
6. Pamiętać, że bank sam ma możliwość blokowania ataków hakerskich, kradzieży pieniędzy z rachunków i odpowiada za zdeponowane w nim środki.
7. Nie udostępniać nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej,
8. Nie reagować na e-maile i wiadomości od banku z prośbą o podanie hasła jednorazowego/kodu, danych karty płatniczej, zmianę hasła, logowanie się za pośrednictwem linków.
9. Aby bezpiecznie inwestować na giełdzie (co również wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, o czym należy pamiętać), należy założyć rachunek inwestycyjny w licencjonowanym przez KNF domu maklerskim.
10. Nie ma „okazji”.
mł.asp. Paweł Noga
Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekiert
tel. 504 798 649