Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźcie czujni – zagrożenia nie mają wakacji!

Data publikacji 29.08.2023

Wakacje kojarzą nam się z przyjemnościami, mile spędzonym czasem wśród przyjaciół i rodziny, a także z wyjazdami, również zagranicznymi, z których wracamy naładowani pozytywną energią oraz siłą. Niestety czasami na naszej drodze mogą pojawić się zagrożenia i oszuści, którzy bazując na naszej naiwności czy chęci przeżycia wspaniałej przygody, mogą wpędzić nas w poważne kłopoty. Każdy może bowiem stać się ofiarą pracy przymusowej, wykorzystania seksualnego czy też być zmuszony do żebractwa. Przed studentami jeszcze miesiąc wakacji. W tym czasie warto pamiętać nie tylko o zachowaniu ostrożności w podróży, zabezpieczeniu mieszkania podczas nieobecności, ale również należy zwrócić uwagę na zagrożenia związane z procederem handlu ludźmi.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie jeszcze przed wakacjami przeprowadzili cykl spotkań z młodzieżą szkolną na temat handlu ludźmi. Uczestnicy biorący udział w spotkaniach mogli dowiedzieć się, jak ustrzec się przed zagrożeniami, które mogą na nich czyhać podczas wakacyjnego wypoczynku. Najwięcej pytań dotyczyło zawierania umów czy sprawdzania ofert pracy. Policjanci przekazali cenne informacje, jak mogą działać osoby, które chcą swoją ofiarę zwerbować do niewolniczej pracy czy seksbiznesu. Spot edukacyjny, zamieszczony poniżej, ma zobrazować problem handlu ludźmi, w którym zawiera się handel organami, przymusowa praca w warunkach niewolniczych czy w seksbiznesie. Na ten proceder narażone są nie tylko kobiety, ale także dzieci, młodzież i dorośli mężczyźni.

O ile młodzieży szkolnej zostało tylko kilka dni wypoczynku, studenci wrócą na uczelnie dopiero za kilka tygodni. Pamiętajmy zawsze o zachowaniu ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z nowo poznanymi osobami czy zawieraniu umów o pracę. Eksperci radzą, by domagać się umowy o pracę w języku polskim i dowiedzieć się jak najwięcej na temat przyszłego miejsca pracy. Warto też zaopatrzyć się w ważne adresy, m.in. Policji czy konsulatu, a także poinformować rodzinę o planach, umówić się na regularne telefony z zaufaną osobą podczas pobytu za granicą, a nawet ustalić hasło, które będzie można użyć w sytuacji, gdy nie będzie można powiedzieć o problemach wprost przez telefon.

Organizacje pozarządowe zalecają również, żeby przed wyjazdem zrobić kserokopie dokumentów i wraz z aktualną fotografią zostawić rodzinie.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony