Bieżące informacje

„Bezpieczna droga do szkoły” – działania dolnośląskich policjantów

Pierwszy dzwonek w szkołach już za nami, więc i wakacje dobiegły końca, a tym samym nasze pociechy ruszyły po wiedzę do placówek oświatowych. Nad ich bezpieczeństwem w drodze do szkoły czuwają policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz dzielnicowi. Swoją obecnością starają się nie tylko zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym, ale także przypomnieć kierowcom o tym, że w rejonie szkół i przejść dla pieszych, należy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność. Funkcjonariusze przygotowują się również do corocznych spotkań z maluchami i już za chwilę rozpoczną się pierwsze pogadanki o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Rozpoczął się nowy rok szkolny i dzieci wróciły już do szkół. Część z nich, niejednokrotnie rozpoczęła naukę w zupełnie nowym miejscu. Mając to na uwadze i dbając o ich bezpieczeństwo, szczególnie tych najmłodszych i mało doświadczonych uczestników ruchu drogowego, policjanci prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej funkcjonariuszy spotkamy w rejonie szkół i przejść dla pieszych, które usytuowane są bezpośrednio w ich pobliżu. Tak będzie przez kilkanaście kolejnych dni, bo obecność umundurowanych patroli, to jeden z elementów cyklicznych, corocznych działań Policji. Kolejnym są spotkania funkcjonariuszy z uczniami klas pierwszych, realizowane we wszystkich szkołach. Ich celem są rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie, aby przybliżyć i przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz w życiu codziennym.

Ostatnie tygodnie sierpnia to czas, kiedy w ramach działań poprzedzających akcję, funkcjonariusze przeprowadzali lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając szczególną uwagę na stan oznakowania tych miejsc.

Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę na drodze, szczególnie w rejonie placówek oświatowych, a do rodziców oraz opiekunów, którzy jeszcze do dziś nie znaleźli czasu i nie wskazali swoim pociechom bezpiecznej drogi do szkoły, o popołudniowy spacer z dziećmi właśnie tą trasą. Podczas wspólnie spędzonych chwil na takiej wycieczce z domu do szkoły, nasze pociechy będą miały m.in. możliwość zapoznania się z topografią terenu. Natomiast zadaniem rodziców będzie wskazanie im miejsc, gdzie mogą wystąpić zagrożenia i sposobów na ich unikniecie.

Idąc, zwróć uwagę między innymi na:

 • lokalizację przejść dla pieszych,
 • usytuowanie sygnalizacji świetlnej,
 • prawidłowe zachowanie przy przejściu dla pieszych, w tym na to, w jaki sposób należy sprawdzić, czy nie nadjeżdża pojazd,
 • miejsca niebezpieczne, których należy unikać.

Pamiętaj, jak ważne jest, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do jej pokonania i nie zapominaj, że to właśnie Ty jesteś dla swojej pociechy największym autorytetem i Twoje zachowania będzie naśladować, przemieszczając się w ruchu.

Dolnośląscy policjanci życzą wszystkim dzieciom zawsze bezpiecznej drogi do szkoły, a także równie bezpiecznych powrotów do domu i oczywiście samych bardzo dobrych wyników w nauce.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 • Dwaj policjanci patrolujący okolice szkoły.
 • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych znajdującym się przy szkole, obserwujący poruszających się po pasach przechodniów.
 • Policjant przyglądający się przechodzącym przez przejście dla pieszy trzech chłopców.
 • Dwie policjantki stojące przy przejściu dla pieszych.
 • Dwaj policjanci stojący przy przejściu dla pieszych znajdującym się przy szkole. Przez pasy przechodzą dwie dziewczynki.
 • Dwie policjantki stojące przodem do przejścia dla pieszych, a tyłem do aparatu.
 • Policjant stojący przy przejściu dla pieszych znajdującym się przy szkole.
 • Policjant z motorem policyjnym stojący przy przejściu dla pieszych po których porusza się dziewczyna.
 • Policjantka patrząca na przejście dla pieszych po których przechodzą dwaj chłopcy.
Powrót na górę strony