Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczna droga do szkoły” na Dolnym Śląsku

Wciąż trwają policyjne działania pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły". Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji województwa dolnośląskiego zwracają szczególną uwagę na postawę kierujących oraz pieszych w rejonach placówek oświatowych. Za nami już drugi tydzień tych wzmożonych działań, a przed nami jeszcze pogadanki z najmłodszymi, które przeprowadzane zostaną w szkołach przez policyjnych profilaktyków.

W akcji pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły” biorą udział policjanci ruchu drogowego, a także ci z pionu prewencji. Głównym celem działań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pieszym w rejonach szkół. Funkcjonariusze kontrolują pojazdy przejeżdżające w okolicach placówek oświatowych. Ci, którzy przekroczą prędkość, mogą się spodziewać mandatu karnego za popełnione wykroczenie. Policjanci sprawdzają również trzeźwość kierujących oraz ich zachowanie w stosunku do pieszych, a także pieszych do kierujących.

W trakcie akcji mundurowi dokonują również kontroli środków transportu, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół oraz sprawdzają czy tzw. stopki, czyli osoby nadzorujące przejścia dla pieszych, posiadają do tego wymagane uprawnienia. Kolejnym etapem działań prowadzonych przez miejscowych policjantów już są spotkania z dziećmi i młodzieżą o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Już niedługo rozpocznie się okres jesienno-zimowy, dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni bezwzględnie stosować się do przepisów. Jako kierowcy pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić do omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Nie wyprzedzajmy na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Oba te wykroczenia w szczególności dotyczą dróg jedno lub dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.
Inne poważne naruszenia, na które powinni zwrócić szczególną uwagę kierujący to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania pojazdem oraz nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną.

Przypominamy także najważniejsze zasady związane z ruchem pieszych. W porze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym należy stosować elementy odblaskowe, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zakazuje się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd. Dotyczy to także przejść dla pieszych. Nie wolno przebiegać przez jezdnię. Obowiązkowo należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z pobocza. Należy przechodzić przez jezdnię na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Pamiętajmy również, aby nie korzystać z telefonów komórkowych lub innych urządzeń przechodząc przez jezdnię.

Pamiętajmy! Poruszając się drogą zawsze zachowajmy ostrożność, a w niektórych przypadkach szczególną ostrożność. Stosowanie się do powyższych przepisów powinno wyeliminować w dużej mierze zdarzenia drogowe.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło zdjęć:
KMP Wałbrzych
KPP Oleśnica
KPP Głogów
KPP Trzebnica
KMP Jelenia Góra

  • jelenia Góra spotkanie z policjantem
  • jelenia Góra spotkanie z policjantem
  • jelenia Góra spotkanie z policjantem
  • spotkanie z policjantem z Wałbrzycha
  • spotkanie z policjantem z Wałbrzycha
  • spotkanie z policjantem z Wałbrzycha
  • spotkanie z policjantką z Oleśnicy
  • spotkanie z policjantką z Oleśnicy
  • spotkanie z policjantką z Oleśnicy

 

Powrót na górę strony