Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA seniorzy! Kolejna osoba oszukana metodą „na policjanta”

Data publikacji 17.09.2023

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych zmieniają cały czas metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji czy też funkcjonariuszy. Pomimo nieustannych apeli Policji o zachowanie czujności, seniorzy nadal wypłacają i przekazują pieniądze nieznanym osobom. Niedawno 73-letnia jaworzanka straciła ponad 70 tysięcy złotych oraz 2 tysiące funtów brytyjskich metodą „na policjanta”.

73-letnia mieszkanka Jawora powiadomiła dyżurnego jaworskiej Policji o tym, że dwaj oszuści, podstępem wyłudzili od niej ponad 70 tysięcy złotych oraz 2 tysiące funtów brytyjskich metodą „na policjanta”. Z zeznań seniorki wynika, że oszuści wprowadzili ją w błąd w ten sposób, że pierwszy z nich telefonicznie podając się za policjanta poinformował ją, że wieczorem grupa przestępcza napadnie na jej mieszkanie i że dla jej bezpieczeństwa musi przekazać pieniądze, które posiada w domu na umówione hasło drugiemu funkcjonariuszowi Policji. Drugi z oszustów, podający się za umundurowanego funkcjonariusza Policji przyszedł do jej mieszkania i na umówione wcześniej hasło odebrał od kobiety przygotowane pieniądze, informując ją, że za 20 minut zostaną one zwrócone. Kobieta uwierzyła oszustom i będąc przekonaną, że w ten sposób zabezpieczy swoje pieniądze, przekazał im wszystkie swoje oszczędności.

Dlatego apelujemy, aby nie ufać nieznajomym i pod żadnym pozorem nie wpuszczać ich do domu bez sprawdzenia, kim są. W przypadku osób podających się za pracowników różnych instytucji najpierw trzeba sprawdzić w firmie – którą rzekomo reprezentują - czy rzeczywiście są tam zatrudnione.

Jeżeli mamy wrażenie, że ktoś próbuje nas oszukać natychmiast powinniśmy powiadomić o tym Policję. Zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do najbliższej jednostki. Przekażmy informacje o naszych podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą rozwiązać tę sytuację. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Lepiej być nadmiernie ostrożnym, niż stracić dorobek życia.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

Opis filmu: film o oszustwach na seniorach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.26 MB)

Pliki do pobrania

  • 71.93 KB
    deskrypcja
Powrót na górę strony