Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląski policjant mł. asp. Wiktor Fedorczuk wyróżniony przez Ministra Zdrowia odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”

Wczoraj, 18 września 2023 r. w Komendzie Głównej Policji w Sali im. Stanisławy Filipiny Paleolog odbyła się uroczystość uhonorowania wyróżniających się funkcjonariuszy i pracowników Policji, którzy swoim postępowaniem i wzorową pracą przyczyniają się do podniesienia sprawności działań Policji w zakresie ratownictwa medycznego, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa społeczeństwa. Wśród wyróżnionych znalazł się dolnośląski funkcjonariusz mł. asp. Wiktor Fedorczuk.

Dla medycyny ratunkowej wyróżnieni funkcjonariusze poświęcają sporo swojego życia. Często poza wykonywaniem ustawowych obowiązków służbowych zajmują się koordynacją zadań z zakresu ratownictwa medycznego w swoich garnizonach. Prowadzą szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy i pierwszej pomocy dla funkcjonariuszy i pracowników Policji. Propagują i uczą również pierwszej pomocy dzieci, młodzież i dorosłych podczas licznych pikników, festynów i wydarzeń sportowych. Często oprócz codziennej służby wyróżnieni policjanci wspierają System Państwowe Ratownictwo Medyczne, podnoszą swoje kwalifikacje przez pracę na SOR-ach czy w zespołach wyjazdowych PRM. Wszystko po to, aby utrzymać wysoki poziom umiejętności, ponieważ medycyna ratunkowa cały czas się rozwija i wymaga ciągłego dokształcania. Jest to świetny opis tego czym zajmuje się w służbie, ale także poza nią nasz kolega na co dzień pełniący służbę w Wydziale Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu mł. asp. Wiktor Fedorczuk.

Ale zacznijmy od początku… Mł. asp. Wiktor Fedorczuk w 2009 roku zdobył tytuł Ratownika Medycznego i do dzisiaj jest członkiem załogi karetki pogotowia. Do służby w szeregach wrocławskiej policji - a konkretnie Wydziału Ruchu Drogowego, wstąpił w 2014 roku i wykorzystując swoje umiejętności, niejednokrotnie miał okazję, aby pomóc ludziom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Często dzieje się tak, że to właśnie policjanci pojawiają się jako pierwsi na miejscu wypadków, czy też muszą podjąć akcję ratowania czyjegoś życia. Dlatego czekając na przybycie pogotowia, nie tracąc czasu, sami podejmują akcję. Pierwsza pomoc na miejscu tego typu zdarzeń obejmuje szereg działań, jak opatrywanie ran, tamowanie krwotoków czy resuscytacja, a Wiktor zadania te wykonuje profesjonalnie. Ważną częścią służby mł. asp. Wiktora Fedorczuka aktualnie policjanta Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest dzielenie się swoją wiedzą z innymi, dlatego obecnie podnosi on kwalifikacje innych dolnośląskich funkcjonariuszy, prowadząc szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Prowadzi również recertyfikację kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szkolenia prowadzone są dla policjantów oraz pracowników policji z całego garnizonu dolnośląskiego.

W Komendzie Głównej Policji w Sali im. Stanisławy Filipiny Paleolog odbyła się uroczystość uhonorowania wyróżniających się funkcjonariuszy i pracowników Policji, którzy swoim postępowaniem i wzorową pracą przyczyniają się do podniesienia sprawności działań Policji w zakresie ratownictwa medycznego, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa społeczeństwa.

Aktu dekoracji, w imieniu Ministra Zdrowia, który 24 lipca br. nadał funkcjonariuszom i pracownikom Policji odznakę honorową, dokonał I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” jest szczególnym wyróżnieniem nadawanym przez Ministra Zdrowia. Odznaczanie to nadaje się osobom fizycznym, w uznaniu ich osiągnięć w zakresie: - wprowadzenie postępu w metodach terapeutycznych i rehabilitacyjnych; - ochrony zdrowia ludności; - poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych; - profilaktyki warunków zdrowotnych i higienicznych; profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej; - kształcenia lub podnoszenia kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia; - wybitnych osiągnięć i nienagannej pracy w resorcie zdrowia; - rozwoju produkcji środków farmaceutycznych, materiałów medycznych i urządzeń medycznych oraz nadzoru nad ich jakością; - rozwoju farmacji szpitalnej; - wdrażania rozwiązań z zakresu e-zdrowia.

Bardzo cieszymy się, że mł. asp. Wiktor Fedorczuk  pełni służbę w dolnośląskim garnizonie. Wyróżnionym, a w szczególności naszemu koledze serdecznie gratulujemy. To ważny moment w życiu Wiktora, który skromnie wyznał, że robi to, co do niego należy i to, co lubi, jednocześnie nie kryjąc zaskoczenia z przyznanego odznaczenia.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródło: Komenda Główna Policji

Zdjęcia: Izabela Pajdała

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania. Zdjęcie: Izabela Pajdała

  • I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak składa gratulacje policjantowi. Zdjęcie: Izabela Pajdała
  • Odznaki za zasługi w ochronie zdrowia. Zdjęcie: Izabela Pajdała
  • Odznaczeni policjanci. Zdjęcie: Izabela Pajdała
Powrót na górę strony