Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania dolnośląskich policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYS

„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zagrożeń, jakie mogą dotknąć wszystkich uczestników ruchu drogowego. Promowanie bezpiecznych zachowań oraz potrzebę przestrzegania przepisów ruchu drogowego to zadania jakich podjęli się również dolnośląscy policjanci w tegorocznych działaniach ROADPOL SAFETY DAYS. W wielu przypadkach do funkcjonariuszy dołączyli strażacy oraz dzieci i młodzież z różnych placówek oświatowych, aby wspólnie promować wizję „0”, czyli ZERO wypadków drogowych.

Dolnośląscy policjanci jak w latach poprzednich aktywnie włączyli się w akcję, której ideą jest „WIZJA ZERO”, czyli ograniczenie do zera liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg.

Dlatego policjanci oprócz wzmożonego patrolowania ulic województwa sprawdzają m.in. prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Nadzorują ruch i reagują na popełniane wykroczenia i przestępstwa drogowe, sprawdzają trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze oprócz nieoznakowanych i oznakowanych pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory wykorzystali również laserowe mierniki prędkości.

Jednocześnie w działania zaangażowali się policjanci ds. profilaktyki społecznej, którzy podczas licznych spotkań z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych oraz z młodzieżą, prowadzili spotkania promujące bezpieczne zachowania na drodze.

Na terenie Lubina w  tegorocznych działaniach udział wzięli uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci samodzielnie przygotowały transparenty z pięknymi hasłami, które chwytały za serca i bardzo wzruszały kierowców. Tak „uzbrojone”, przeszły razem z Komisarzem Lwem ulicami miasta, aby wspólnie z policjantami z ruchu drogowego uczestniczyć w informowaniu zatrzymywanych do kontroli kierowców o prowadzonej akcji, promując przy tym wizję „0” - czyli ZERO wypadków drogowych. Dla kierowców taka forma kontroli była najpierw zaskoczeniem, a następnie chwilą refleksji nad ideą akcji.

W trakcie prelekcji z policjantami, dzieci w bardzo przystępny sposób uczyły się jak udzielić pierwszej pomocy na przykładzie fantomu. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają podstawowe działania medyczne i udzielanie pierwszej pomocy. Funkcjonariusze pokazali dzieciom jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak wezwać pomoc, jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi oraz w jakich sytuacjach dzwonimy na numer alarmowy 112. Policjanci promując bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg rozdali dzieciom kamizelki odblaskowe, aby zawsze były widoczne na drodze.

W Oleśnicy natomiast funkcjonariusze ruchu drogowego, strażacy z OSP Sokołowie i Akademia Młodego Ratownika GKN Driveline zorganizowali działania, w ramach których kierowcy i ich pasażerowie mogli nie tylko pozyskać wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, ale również poćwiczyć na fantomach jak prawidłowo wykonywać resuscytacje bądź jak zachować się w sytuacji zakrztuszenia. Przekazana wiedza na pewno przyda się w sytuacji, gdy osoby te będą świadkami bądź uczestnikami zdarzenia drogowego.

Legniccy policjanci o godzinie 10:00 na parkingu przy markecie Carrefour w Legnicy, wspólnie z klasami mundurowymi VII LO w Legnicy przeprowadzili działania, mające na celu uzmysłowienie kierowcom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wypadek drogowy. Symulacja dachowania pozwoliła kierowcom w bezpieczny sposób przekonać się, co dzieje się z pojazdem i podróżnymi podczas wypadku. Eksperyment ten może wyleczyć każdego ryzykanta jeżdżącego bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródła:
KPP w Lubinie
KPP w Oleśnicy
KPP w Głogowie
KPP w Złotoryi
KMP w Legnicy

 • Dwie policjantki ruchu drogowego stojące przy drodze i szykujące się do kontroli pojazdu.
 • Dwie policjantki kontrolują samochód osobowy.
 • Dwie policjantki kierują ruchem.
 • Policjant pokazuje dzieciom jak działa urządzenie do pomiaru prędkości.
 • Policjant pokazuje dzieciom na manekinie jak udzielać pierwszej pomocy
 • Policjantka rozmawia z dziećmi
 • Dziewczynki w policyjnych czapkach.
 • Dzieci w kamizelkach odblaskowych z na wspólnym zdjęciu z policjantką i policjantem oraz maskotką policyjną Komisarzem Lwem.
 • Dzieci w kamizelkach odblaskowych z plakatami z napisami: zapnij dziecko w foteliku, a unikniesz mandaciku.
 • Dzieci w kamizelkach odblaskowych z plakatami z napisami: bezpieczeństwo to nie żart, swego życia jesteś wart
 • Dzieci w kamizelkach odblaskowych z plakatami z napisami: jedź bezpiecznie a będzie bajecznie.
 • Policjant ruchu drogowego pokazuje młodemu chłopakowi, jak mierzy się prędkość radarem.
 • Namiot policyjny w którym ratownicy medyczni pokazują jak udzielić pierwszej pomocy.
 • Wspólne zdjęcie strażaków, ratowników medycznych i policjanta.
 • Ulotki i alkotesty rozdawane przez policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYs
 • Wspólne4 zdjęcie policjantów r5uchu drogowego przy motorze policyjnym.
 • Dwaj strażacy stojący przy namiocie Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy w którym ratownicy medyczni pokazują jak udzielać pierwszej pomocy.
 • Ratownicy medyczni pokazują jak udzielać pierwszej pomocy.
 • młodzież uczestnicząca w działaniach
 • młodzież uczestnicząca w działaniach
 • młodzież uczestnicząca w działaniach

Film Działania dolnośląskich policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYS

Opis filmu: Działania dolnośląskich policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYS

Pobierz plik Działania dolnośląskich policjantów w ramach akcji ROADPOL SAFETY DAYS (format mp4 - rozmiar 16.82 MB)

Film ROADPOL SAFETY DAYS

Opis filmu: film Legnica

Pobierz plik ROADPOL SAFETY DAYS (format mp4 - rozmiar 10.05 MB)

Powrót na górę strony