Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mając dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Data publikacji 25.09.2023

18-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego usłyszał zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz prowadzenie pojazdu pomimo sądowych zakazów. Mężczyzna kierując osobowym Volkswagenem zlekceważył nadawane mu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania i zaczął uciekać. Po wjechaniu do parku porzucił pojazd i uciekł. Został zatrzymany następnego dnia przez policjantów z Wydziału Kryminalnego zgorzeleckiej komendy. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem. Może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy na jednej z ulic miasta wydali polecenia zatrzymania się kierującemu pojazdem marki Volkswagen. Ten jednak pomimo nadawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych zaczął uciekać. Wjechał do parku, jednak ścieżka była nieprzejezdna i kierujący porzucił pojazd i kontynuował ucieczkę pieszo. Funkcjonariusze rozpoznali mężczyznę, którym okazał się 18-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego znany im z wcześniejszych czynności służbowych.

Kolejnego dnia funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali uciekiniera, który trafił do zgorzeleckiej komendy. 18-latek usłyszał już zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz kierowanie pojazdem pomimo sądowych zakazów.

Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

Przypominamy, że za złamanie sądowego zakazu sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Pamiętajmy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych, należy zwolnić i zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może nam grozić odpowiedzialność karna.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

Powrót na górę strony