Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wywołał fałszywy alarm informując o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych - został zatrzymany przez legnickich policjantów

Data publikacji 26.09.2023

W Internecie nikt nie jest anonimowy. Należy pamiętać, że popełniając przestępstwo lub wykroczenie w cyberprzestrzeni, musimy liczyć się z identyfikacją i konsekwencjami prawnymi. Przekonał się o tym 46-letni mieszkaniec Legnicy, który rozesłał nieprawdziwą informację o podłożeniu ładunków wybuchowych w salonach firmy zajmującej się między innymi dostawą Internetu. Mężczyzna został zidentyfikowany i zatrzymany przez legnickich policjantów. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

W miniony weekend Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy został powiadomiony, że do pracownika jednej z firm zajmujących się między innymi dostawą Internetu wpłynęła informacja o podłożeniu ładunków wybuchowych we wszystkich salonach tej firmy. Policjanci natychmiast przystąpili do czynności zmierzających do ustalenia i zatrzymania sprawcy. Jeszcze tego samego dnia 46-letni mieszkaniec Legnicy został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. W toku prowadzonych czynności mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

46-latek usłyszał zarzut z art. 224a Kodeksu karnego, który mówi o tym, że „kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynności instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Pamiętajmy, że w cyberprzestrzeni nikt nie jest anonimowy, każde zachowanie pozostawia swój ślad, a bezkarność osób łamiących prawo jest tylko pozorna. Dlatego apelujemy do internautów o stosowanie się do ogólnie przyjętej netykiety oraz bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekiert
mł. asp. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony