Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bolesławiecki senior oszukany na 70 tysięcy złotych. Wierzył, że pomaga córce

Data publikacji 30.09.2023

Mieszkaniec Bolesławca otrzymał telefon z informacją, że jego córka spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na adwokata. Senior stracił 70 tysięcy. Policjanci apelują o ostrożność, ograniczone zaufanie i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym.

Wczoraj do 87-letniego mieszkańca Bolesławca zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta podszywająca się pod policjantkę i poinformowała, że jego córka spowodowała wypadek drogowy, w wyniku którego ciężarna kobieta straciła dziecko. Do telefonu podano „córkę”, która płacząc, prosiła mężczyznę o pomoc i przekazanie 145 tysięcy. Senior stwierdził, że pomoże, ale dysponuje mniejszą gotówką. Fałszywa policjantka powiedziała, że przy określonej kwocie prokuratur zgodzi się na wypuszczenie córki, ale trzeba szybko działać, dopóki ofiara wypadku jeszcze żyje. Jednocześnie oszustka wyciągnęła od starszego pana jego numer telefonu komórkowego i połączyła się z nim na drugiej linii. Po pieniądze do mieszkania 87-latka przyszedł rzekomy adwokat.

Kiedy dwie godziny później w jego domu pojawiła się prawdziwa córka z obiadem, mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą przestępców.

Szczegółowy sposób działania oszustów jest celowo podany, aby uświadomić, z jakimi sytuacjami możemy się spotkać i jakie elementy stale są powtarzane.

Bolesławieccy policjanci kolejny raz przypominają, że oszuści cały czas działają. Najczęściej atakują osoby starsze, próbując wyłudzić od nich oszczędności ich życia.

Prosimy członków rodzin o rozmawianie z seniorami, opisywanie im sposobów działania przestępców oraz wyczulenie na pewne charakterystyczne elementy wykorzystywane przez oszustów.

Przypominamy 4 zasady bezpiecznego seniora:

  1. Nigdy nie wręczaj pieniędzy osobie obcej.
  2. Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę.
  3. Zadzwoń do bliskich i zapytaj, czy faktycznie potrzebują pomocy.
  4. O próbie wyłudzenia natychmiast powiadom Policję.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Bolesławcu
asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska
tel. 600 266 990

Powrót na górę strony