Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Oddam za darmo zabawkę… wystarczy tylko opłacić przesyłkę”. Uwaga!!! To może być oszustwo!

Data publikacji 14.10.2023

Przekonała się o tym 43-latka. Mieszkanka powiatu lubińskiego, przeglądając serwis z ogłoszeniami, trafiła na niezwykle atrakcyjną ofertę. Ktoś chciał oddać za darmo dziecięcą zabawkę, trzeba było tylko zapłacić 13 złotych za jej wysyłkę. Pokrzywdzona kliknęła w przesłany link i w ten sposób straciła 3 tysiące złotych. Przeczytaj nasz komunikat i nie daj się oszukać!!!

Policjanci odnotowują coraz więcej oszustw, do których popełnienia dochodzi za pośrednictwem Internetu. Przestępcy próbują różnych metod, aby dobrać się do naszych oszczędności i wyczyścić nasze konto z pieniędzy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz uświadomienie sobie, jak działają oszuści i jakich metod używają, aby nas okraść.

Na czym polega jedna z popularniejszych metod? Autor ogłoszenia chce oddać przedmiot za darmo - wcześniej były to gry, teraz są to np. zabawki dla dziecka. Osoba wystawiająca nawet podczas rozmowy zarzeka się, że nie chce w zamian pieniędzy - oddaje coś bezpłatnie, pod warunkiem, że chętny zgodzi się opłacić przesyłkę. Na tym właśnie polega „haczyk”.

Oszust wysyła link do strony, gdzie ofiara ma opłacić kuriera. Przekręt został ulepszony, bo fałszywy np. DotPay przypomina prawdziwy serwis płatniczy. Podobnie jest w przypadku stron udających witryny bankowe.

Ofiara ma wrażenie, że korzysta z prawdziwej strony, więc podaje swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej. Dzięki temu oszust może rozpocząć proces kradzieży pieniędzy - otrzymując hasło i login na tacy, może zalogować się na nasze konto.

Żeby mógł wyczyścić rachunek bankowy z oszczędności, dodaje swoje konto do odbiorców zaufanych. Właściciel musi potwierdzić decyzję kodem SMS, ale dla przestępców to żaden problem. Fałszywa strona prosi o podanie kodu, który przyszedł na numer ofiary. Ta myśli, że w ten sposób potwierdza wysłanie przelewu opłacającego przesyłkę kurierską. Tak naprawdę akceptuje zmianę, którą wprowadził oszust. Przestępca widzi na podstawionej stronie wpisany kod i przepisuje go już we właściwym serwisie.

Uwaga! Jest też inny sposób.

Oszust zleca przelew na inny rachunek i na wyższą kwotę. Ofiara dostaje wtedy SMS-a autoryzującego przelew, ale już na wyższą kwotę. Wystarczy więc, że ofiara nie przeczyta wiadomości i skupi się wyłącznie na kodzie, by przestępca zarobił.

Jak się chronić? Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić adres serwisu, na którym się znajdujemy, i czy jest to rzeczywiście prawdziwy portal służący do przelewów. Najlepiej jednak nie klikać w linki, które przychodzą w wiadomościach.

Atrakcyjna oferta, w której ktoś obiecuje przedmioty za darmo albo za niezwykle niską cenę, powinna spowodować, że zapali się nam przysłowiowa czerwona lampka ostrzegawcza.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony