Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cudze „blachy” i zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 18.10.2023

1 października weszły w życie nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Przekonał się o tym 43-latek, który znalazł się w rękach gryfowskich mundurowych. Teraz, jeśli ktoś użyje cudzych „blach”, będzie odpowiadał za przestępstwo.

Policjanci z Gryfowa Śląskiego zwrócili uwagę w czasie nocnego patrolu na kierującego osobowym volkswagenem. Po zatrzymaniu go do kontroli okazało się, że w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę. Funkcjonariusze mieli zastrzeżenia zarówno do pojazdu, jak i siedzącego za jego kierownicą 43-letniego mieszkańca Mirska.

Sprawdzenia w policyjnych systemach informatycznych wykazały, że mężczyznę obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a pojazd niemieckiego producenta jest niezarejestrowany i nie posiada aktualnej polisy OC.

Jakby złych wiadomości było mało, umieszczone na pojeździe tablice rejestracyjne pochodziły od zupełnie innego samochodu. Osobowy Volkswagen został odholowany na policyjny parking, a 43-latek odpowie za swoje niezgodne z przepisami zachowanie przed sądem.

Do 1 października 2023 roku korzystanie z cudzych „blach” było wykroczeniem. Teraz używanie tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używanie podrobionej lub przerobionej tablicy, znalazło swoje miejsce w kodeksie karnym. Za takie naruszenie prawa grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Lwówku Śląskim
st. sierż. Olga Łukaszewicz
tel. 600 266 063

Powrót na górę strony