Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Legniccy policjanci zatrzymali podejrzanych o wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów

Data publikacji 20.10.2023

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy wprowadzali do obiegu fałszywe banknoty o nominałach 100 złotych. Podrobione pieniądze trafiały do punktów handlowych w Prochowicach. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Legnicy na wniosek policjantów zastosował wobec nich dozór Policji.

Policjanci z Komisariatu Policji w Prochowicach otrzymali informację, że na terenie miasta pojawiły się fałszywe banknoty 100 złotowe. Nad rozwiązaniem tej sprawy skrupulatnie pracowali funkcjonariusze z Prochowic i Legnicy. Ich wytężona praca szybko doprowadziła ich do dwóch osób trudniących się tym procederem. Ustalenia policjantów wskazywały, że mężczyzna na jeden ze stacji paliw celowo wprowadził w błąd obsługę i pod pretekstem rozmienienia pieniędzy przekazał pracownikowi fałszywy stuzłotowy banknot. Następnie kilka dni później ponownie udał się na stację i chciał zapłacić falsyfikatem za asortyment. Czujny pracownik wykrył nieautentyczność banknotu. Wówczas mężczyzna stał się agresywny i groził pracownikowi pozbawieniem życia w przypadku, gdy nie zwróci mu fałszywego banknotu, po czym oddalił się.

Dalsze ustalenia policjantów wskazywały, że za wprowadzaniem fałszywszych pieniędzy stoi jeszcze kobieta. 34-latka miała przekazywać innym osobom fałszywe pieniądze. Wszystkie zebrane ustalenia doprowadziły policjantów do zatrzymania dwójki mieszkańców Prochowic w wieku 25 i 34 lat oraz zabezpieczenia kilkunastu fałszywych banknotów.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić mężczyźnie i kobiecie zarzuty wprowadzania do obrotu fałszywego środka płatniczego. O dalszym losie zatrzymanych zadecyduje sąd. Może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Legnicy na wniosek policjantów zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny.

Policjanci apelują do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. – W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Szybkie przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe środki płatnicze.

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów:

  • brak znaków wodnych,
  • brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV.
  • brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie.
  • brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku (elementy te są „wypukłe” i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekiert
tel. 504 798 649

Film Film Legniccy policjanci zatrzymali podejrzanych o wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów

Pobierz plik Film Legniccy policjanci zatrzymali podejrzanych o wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów (format mp4 - rozmiar 5.91 MB)

Powrót na górę strony