Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Dzień Otwarty” dolnośląskiej służby kontrterrorystycznej

Data publikacji 24.10.2023

Pokazy odpierania zbrojnego ataku na kolumnę przewożącą VIP-a oraz działań pododdziałów zwartych w przywracaniu zbiorowo naruszonego porządku były tylko jednymi z wielu atrakcji, jakie mogli zobaczyć uczestnicy wczorajszej imprezy. Uczniowie klas policyjnych i mundurowych podczas „Dni Otwartych” organizowanych przez dolnośląską Policję, mieli okazję także zapoznać się ze specyfiką służby każdego niemal pionu. Mnogość sprzętu policyjnego, w tym specjalistyczne pojazdy wykorzystywane przez pirotechników, kontrterrorystów oraz policyjnych nurków, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem osób chcących wybrać karierę w niebieskim mundurze. Dziękujemy wszystkim za udział i czekamy na Was w służbie...

Przedsięwzięcie zorganizowane m.in. przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego, Wydziału Prewencji, Wydziału Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu oraz Oddziału Prewencji Policji, wpisane zostało w realizację wojewódzkiego programu pod nazwą „Od Ucznia do Policjanta”, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie, co również przekłada się na poziom zaufania do naszej formacji, promowanie zawodu policjanta oraz pozyskanie kandydatów do służby w Policji.

Jende z pierwszych w takiej skali „Dni Otwarte”, zorganizowane dla licealistów klas mundurowych, były doskonałą okazją do zapoznania się przez nich z różnorodnością służby w Policji. Imprezę rozpoczął pokaz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu, który przedstawiał scenariusz zbrojnego ataku na kolumnę przewożącą VIP-a. Wybuchy i wystrzały z broni maszynowej towarzyszące inscenizacji dodawały jej atrakcyjności. Sceny niczym z filmu sensacyjnego zrobiły ogromne wrażenie na obserwatorach, ale były też przyczynkiem do pojawienia się uśmiechów na ich twarzach.

Kolejny pokaz przestawiał działania funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu realizowane, aby przywrócić zbiorowo naruszony porządek. Granaty dymne i hukowe oraz rzucane w kierunku policjantów przedmioty dodawały inscenizacji realizmu. Następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz tresury policyjnych psów oraz zatrzymania osoby z wykorzystaniem czworonożnych funkcjonariuszy. Były to tylko niektóre z wielu pokazów przygotowanych tego dnia.

Po zakończeniu tej części imprezy uczestnicy przemieścili się do poszczególnych stanowisk przygotowanych przez jednostki i komórki organizacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Krótkie wykłady organizowane przez Laboratorium Kryminalistyczne, Wydział do walki z Przestępczością Narkotykową, Wydział do Walki z Przestępczością Samochodową, Wydział do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców oraz Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu pozwoliły na przybliżenie specyfiki służby w pionie kryminalnym Policji. Natomiast funkcjonariusze Wydziału Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu prezentowali na sali wykładowej procedurę rekrutacji do służby w Policji oraz jej poszczególne etapy.

Na murawie pomiędzy budynkami prezentowane były również stanowiska Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu, Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu, Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, na których można było zapoznać się z policyjnym sprzętem, ale także porzucać piłeczką skorym do zabawy służbowym psom. Szczególnym zainteresowanie cieszył się specjalnie przygotowany przez Wydział Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu policyjny tor przeszkód, który jest jednym z etapów podczas postępowania rekrutacyjnego do służby w Policji. Swoich sił próbowało w nim wielu uczniów, którzy mogli na własne skórze sprawdzić, czy są gotowi do tego wyzwania.

Pyszną grochówkę zapewnili dla wszystkich żołnierze z 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego 31. Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, którym szczególnie dziękujemy za okazaną pomoc.

Dziękujemy wszystkim za obecność podczas wydarzenia oraz mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłości w służbie!

mł. asp. Tomasz Nowak
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 • osoby w furażerkach i granatowych bluzach z napisem klasa policyjna, stojące na dworze
 • Grupa osób stojących w rzędzie na wzniesieniu przed murawą
 • Grupa osób stojących w rzędzie na wzniesieniu przed murawą, a przed nimi samochody i dym
 • Grupa osób stojących w rzędzie na wzniesieniu przed murawą, a przed nimi samochody, dym i policjanci
 • policjanci w białych kaskach i z tarczami stojący na murawie, za nimi dym
 • policjanci w białych kaskach i z tarczami stojący na murawie
 • Policjanci w zielonym mundurze z bronią na murawie
 • policjant w granatowym mundurze z mikrofonem w ręku, za nim stojące osoby
 • policjant z psem na murawie
 • osoby stojące przed policyjnym oznakowanym radiowozem
 • osoba siedząca na białym skuterze wodnym
 • osoba dająca pomarańczową piłeczkę psu
 • osoby stojące z tyłu transportera opancerzonego
 • osoby siedzące w sali wykładowej
 • policjantka z mikrofonem w ręku w pomieszczeniu
 • osoby siedzące na sali wykładowej
 • osoby stojące przed radiowozem
 • stojący na wzniesieniu policjanci z instrumentami muzycznymi
Powrót na górę strony