Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań pn. „Pasy i Telefon”

Dolnośląscy policjanci prowadzili 6 listopada działania pn. „Pasy i Telefon”. Ich celem było ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa i korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów. Mundurowi równie rygorystycznie podchodzili do lekceważenia obowiązku używania urządzeń służących do bezpiecznego przewożenia najmłodszych pasażerów.

Celem działań było zmobilizowanie kierujących i pasażerów do przestrzegania obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, jak również do niekorzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów. Tym samym akcja miała za zadanie dążenie do minimalizowania liczby wypadków drogowych. Działania rozpoczęły się o godzinie 6.00 i trwały do godziny 22.00.

Poprzez wzmożone kontrole mundurowi chcieli również wytworzyć w świadomości kierujących przekonanie o nieuchronności kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Prowadząc czynności w związku z działaniami, funkcjonariusze ujawnili blisko 600 wykroczeń, które dotyczyły głównie niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. 6 kierujących popełniło wykroczenia dotyczące nieprawidłowego przewożenia dzieci, a ponad 90 kierujących podczas jazdy korzystało z telefonu komórkowego.

Pamiętajmy, że za niezapięte pasy bezpieczeństwa osób podróżujących samochodem odpowiada kierowca. Kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa nie ominie także pasażerów auta. Każdy, kto uchyli się od obowiązku ich używania, może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych. Jeśli natomiast to kierowca ma niezapięte pasy w trakcie jazdy, to policjant może ukarać go mandatem w wysokości 100 złotych. Poza tym na jego konto wpłynie 5 punktów karnych. Jeżeli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, taryfikator przewiduje mandat w wysokości 500 złotych i wówczas do indywidualnego konta kierowcy zostanie dopisanych 12 punktów karnych.

Mając na uwadze sytuację podczas prowadzonych działań, policjanci zwracają się z ponownym apelem o bezwzględne przestrzeganie przepisów, rozwagę i rozsądek na drodze, a także wspólne dbanie o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu

mł. asp. Paweł Noga
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Naszywka z napisem Komenda Powiatowa Policji Kamienna Góra na mundurze policjantki
  • Fragment kamizelki odblaskowej policjanta siedzącego w radiowozie.
  • Bus policyjny na drodze szybkiego ruchu a za nim zatrzymany samochód osobowy
Powrót na górę strony