Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne osoby oszukane podczas sprzedaży internetowych. Dolnośląscy policjanci apelują o ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Data publikacji 09.11.2023

Internet towarzyszy nam w życiu codziennym, również podczas zawierania umów i robienia zakupów. Pamiętajmy jednak, że w wirtualnym świecie również funkcjonują oszuści, którzy bez wahania wykorzystają okazję, aby nas okraść. Do trzebnickich policjantów zgłosiły się dwie kobiety, które zostały oszukane. Obie na popularnych portalach ogłoszeniowych chciały sprzedać wystawione przez siebie przedmioty. Oszuści zaproponowali zapłatę przez stronę internetową, do której przesłali link. Tam sprzedające podały niezbędne dane i w ten sposób przekazały dostęp do swoich pieniędzy. W sumie mieszkanki powiatu trzebnickiego straciły ponad 9500 złotych. Policjanci po raz kolejny przypominają, by podczas internetowych transakcji zachowywać rozwagę i nie podawać danych do kart płatniczych oraz kont bankowych

Internet niewątpliwie pełni dużą rolę w życiu każdego z nas. Niestety robiąc jakiekolwiek transakcje w sieci, musimy wykazać się szczególną ostrożnością.

Funkcjonariusze o pierwszym zdarzeniu zostali poinformowani 8 listopada. Kobieta na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż deskę elektryczną. Po jakimś czasie mieszkanka powiatu trzebnickiego otrzymała na jednym z komunikatorów wiadomość od kobiety, która była zainteresowana kupnem towaru i zaproponował płatność za pomocą firmy kurierskiej. Po doprecyzowaniu transakcji kupująca poprosiła o numer telefonu, aby mogła zamówić kuriera i pokryć koszty wysyłki. W pewnym momencie kobieta otrzymała wiadomość tekstową wraz z linkiem. Wydawał się on na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, wpisała dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także kod. Po chwili odebrała telefon, oszust prowadził tak rozmowę, aby sprzedająca nie zorientowała się, że może zostać oszukana. Precyzyjnie przeprowadził ją przez kolejne etapy procesu, które musiała wykonać. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy.

Łącznie z jej konta zniknęło ponad 4400 złotych.

Jeszcze tego samego dnia do trzebnickich policjantów zgłosiła się kolejna mieszkanka powiatu, która w podobny sposób została oszukana. Kobieta chciała sprzedać telefon, a okazało się, że w wyniku oszustwa na jej koncie został zaciągnięty kredyt w wysokości ponad 5 tysięcy złotych.

Trzebniccy policjanci przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. W razie wątpliwości zapytajmy inne osoby, czy korzystały z podobnych płatności i jak one wyglądały. To może uratować oszczędności zgromadzone na koncie.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Trzebnicy
st. asp. Daria Szydłowska
tel. 694 438 826

Powrót na górę strony