Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łapówka zamiast mandatu miała załatwić sprawę

Data publikacji 11.11.2023

Za próbę wręczenia łapówki, groźby karalne oraz znieważenie policjantów odpowie 20-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. Został on zatrzymany na ul. Sienkiewicza w Głuszycy. Mężczyzna próbował wręczyć mundurowym pieniądze w zamian za odstąpienie od ukarania go mantem karnym. Gdy to nie pomogło, zaczął ubliżać funkcjonariuszom i grozić im pozbawianiem życia. Sprawa, zamiast zakończyć się grzywną, trafi teraz do sądu, gdzie zatrzymany może usłyszeć wyrok nawet 8 lat więzienia.

O sporym pechu może mówić młody mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, który sam doprowadził do nieprzyjemnej sytuacji, a jej konsekwencje na pewno odczuje w najbliższej przyszłości. Zaczęło się całkiem spokojnie. Kilka minut przed godziną trzecią w nocy funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Głuszycy, podczas patrolowania miejscowości, zauważyli grupę osób, przy których znajdowały się butelki z alkoholem.

Policjanci zatrzymali się i przeprowadzili rozmowę z mężczyznami, przypominając im o konsekwencjach prawnych związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych. I na tym interwencja mogła się zakończyć… Jednak, gdy tylko mundurowi wsiedli do radiowozu, jeden z nich zaczął głośno używać słów wulgarnych. Z uwagi na dużą ilość osób i mając na uwadze względy bezpieczeństwa, dalsze czynności z agresywnym mężczyzną funkcjonariusze postanowili wykonać w radiowozie. Policjanci poinformowali 20-latka, iż za swoje niewłaściwe zachowanie zostanie ukarany mandatem karnym.

W tym momencie młody mężczyzna wciągnął z kieszeni 140 złotych, które chciał wręczyć mundurowym w zamian za „załatwienie sprawy”. Policjanci przestrzegali go przed takim zachowaniem, informując, że jest to przestępstwo. Mężczyzna był jednak nieugięty i chciał wręczyć policjantom łapówkę, z związku z czym został zatrzymany.

Razem z 20-latkiem mundurowi udali się do Komisariatu Policji w Głuszycy celem sporządzenia dokumentacji. Podczas prowadzonych czynności nietrzeźwy mężczyzna zaczął wyzywać i znieważać funkcjonariuszy, kierując wobec nich groźby karalne. Ostatecznie trafił do policyjnego aresztu.

Na drugi dzień, po wytrzeźwieniu, 20-latek został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał trzy zarzuty. Odpowie za znieważenie funkcjonariuszy publicznych, próbę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych oraz groźby karalne. Grozić mu może nawet do 8 lat więzienia. 

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995
 

Powrót na górę strony