Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szpikolada w Mundurze – akcja dedykowana osobom chorym na nowotwór krwi

Bolesławieccy policjanci wzięli udział w Szpikoladzie w Mundurze zorganizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Cel akcji to edukacja młodzieży i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Działania były dedykowane żonie bolesławieckiego policjanta, która potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego oraz wszystkim osobom dotkniętym nowotworem krwi.

15 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu odbyła się Szpikolada w Mundurze, pod patronatem honorowym Starosty Bolesławieckiego Pana Tomasza Gabrysiaka. To już IX edycja tej akcji organizowanej przez kadrę i uczniów bolesławieckiej szkoły. Tym razem pod nazwą Szpikolada w Mundurze. W działania charytatywne zaangażowali się mundurowi z Bolesławca. Cel bardzo ważny, znalezienie bliźniaków genetycznych dla osób chorujących na nowotwór krwi.

Przeszczepu szpiku kostnego potrzebuje również żona bolesławieckiego policjanta i właśnie historia jej choroby była motorem napędowym do wspólnych działań. Być może bolesławiecka Szpikolada zaowocuje znalezieniem dawców szpiku dla osób potrzebujących pomocy.

W akcji wziął udział 20-letni Olek z Bolesławca, do niedawna uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych, który właśnie podczas podobnej akcji zarejestrował się jako dawca. Chłopak kilka miesięcy temu, w dniu swojej matury z języka polskiego, dostał telefon z fundacji DKMS, że jego bliźniak genetyczny jest chory i potrzebuje przeszczepu. Olek bez chwili wahania zgłosił się na szereg badań i 16 października oddał swoje komórki macierzyste, ratując życie drugiemu człowiekowi. Przykład 20-latka to najlepszy dowód na to, że takie akcje przynoszą efekty.  
 

Adresatami Szpikolady w Mundurze byli pełnoletni uczniowie bolesławieckich szkół średnich i to właśnie oni, działali jako wolontariusze wraz z młodzieżą, która gościła na Szpikoladzie.  Ci młodzi ludzie wykazali się wrażliwością na potrzeby drugiego człowiek i bardzo licznie zadeklarowali chęć pomocy poprzez rejestrację w Banku Dawców Szpiku Kostnego.     

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się również stanowiska Powiatowej Straży Pożarnej, gdzie młodzież poza sprzętem mogła sobie praktycznie przypomnieć zasady pierwszej pomocy, a także 23. Śląskiego Pułku Artylerii Wojskowej i Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, na którym młodzież mogła poznać specyfikę służby na stanowisku m.in. technika kryminalistyki i przewodnika psa służbowego.

Kolejne akcje organizowane w Bolesławcu wspólnie z przedstawicielami Fundacji DKMS i wolontariuszami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych już w najbliższe weekendy 19 listopada w godz. 10.00-16.00 w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki i 25 listopada w godz. 10.00-18.00 w City Center.

Ponadto 19 listopada w godz. 9.00-14.00 będzie można się zarejestrować jako dawca szpiku kostnego w Złotoryjskim Ośrodku Kultury na placu Reymonta 5.

Daj nadzieję! Uratuj życie!  
 

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Bolesławcu
asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska
tel. 600 266 990

  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI
  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI
  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI
  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI
  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI
  • SZPIKOLADA W MUNDURZE – AKCJA DEDYKOWANA OSOBOM CHORYM NA NOWOTWÓR KRWI

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.5 MB)

Pliki do pobrania

  • 95.33 KB
    Deskrypcja filmu
Powrót na górę strony