Bieżące informacje

Wspólne działania zgorzeleckich policjantów z pracownikami ZUS w ramach obchodów „Dnia seniora” oraz kampanii „#ZnamTeNumery”.

Zgorzeleccy policjanci podejmują szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości mieszkańców o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać. Tym razem mundurowe ze Zgorzelca odwiedziły miejscowe Biuro Terenowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie rozmawiały z seniorami o zasadach, których przestrzeganie może uchronić ich przed utratą oszczędności.

Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu w ramach obchodów „Dnia seniora” odwiedziły Biuro Terenowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zgorzelcu. Podczas wizyty policjantki rozmawiały z seniorami na temat niebezpieczeństw i metod oszustw z jakimi mogą się nieświadomie spotkać.

Wizyta był również okazją do rozpropagowania założeń kampanii „#ZnamTeNumery”, która adresowana jest do seniorów i ich bliskich, wraz z algorytmem zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia.

Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to:

  1. uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
  2. poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
  3. posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
  4. zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.

Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona internetowa ZNAM TE NUMERY https://znamtenumery.pl.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

  • Policjantka rozmawia z seniorem
  • Policjantka rozdaje ludziom ulotki
  • Policjantka trzyma w rękach ulotki i odblaski
Powrót na górę strony