Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trudne warunki pogodowe na drogach Dolnego Śląska. Kierowco zdejmij nogę z gazu!

Padający od kilku dni śnieg doprowadził do niekiedy bardzo trudnych warunków nie tylko na jezdniach, po których codziennie poruszają się tysiące pojazdów, ale też na chodnikach i drogach rowerowych. Dlatego też policjanci apelują o ostrożną i bezpieczną jazdę oraz o szczególne zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Wszystko po to, aby każdy z nas dotarł do pracy, szkoły, czy na uczelnię bez zbędnych wydarzeń, które mogą być niestety tragiczne i nieodwracalne w skutkach. Jeśli planujemy dalszą podróż to koniecznie przygotujmy odpowiednio nasze auto, by te trudne warunki pogodowe, nie zaskoczyły nas podczas wjazdu.

Temperatura spadająca poniżej 0 stopni, już nikogo z kierowców nie powinna dziwić, ale taka sytuacja w połączeniu z utrzymującymi się dłużej opadami śniegu, to prosty przepis na niebezpieczne oblodzenie. Wszyscy użytkownicy różnego rodzaju pojazdów, powinni zatem od rana zwracać szczególną uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem i bezwzględnie zdjąć nogę z gazu. Szczególnie te mniej uczęszczane drogi, mogą być dłużej pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym i w związku z tym ich nawierzchnia staje się bardzo śliska.

Gdy poranek wita nas warstwą śniegu na chodnikach oraz osiedlowych ulicach przed naszym domem, to już samo dotarcie do miejsca parkingowego może nie być tak łatwe, jak latem, a co dopiero ruszenie gdziekolwiek własnym pojazdem i dłuższa podróż. Nie może więc być mowy o złym stanie technicznym samego auta, a przede wszystkim wyposażenia go w dobrej jakości opony zimowe. Choć główne ulice w większych miastach oraz drogi powiatowe cechujące się dużym natężeniem ruchu są na bieżąco odśnieżane i posypywane pomimo ciągle padającego śniegu, to już większość bocznych uliczek szybko pokrywa warstwa śniegu, która znacznie utrudnia poruszanie się zarówno samochodami, jak też nawet na własnych nogach.

Wszyscy wiemy doskonale, że kiedy drogi są jeszcze zmrożone i zaczyna się większy ruch pojazdów, a my właśnie jedziemy do pracy lub odwozimy dzieci do szkół, należy zachować właściwą odległość od samochodu jadącego przed nami. Większość z kolizji bowiem, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego, co bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Zostawmy sobie więc bezpieczną odległość na ewentualne nieprzewidziane manewry.

Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w dłuższą podróż, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć odpowiednio wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków, a pospiech w takich warunkach pogodowych, jest wysoce niepożądany i może prowadzić w konsekwencji do niechcianych i co gorsza, nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zaplanujmy więc wyjście z domu tak, aby wyjechać trochę wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu.

Ku przestrodze publikujemy kilka zdjęć z ostatnich zdarzeń na drogach Dolnego Śląska.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy KWP we Wrocławiu

  • Radiowóz stojący na drodze naprzeciwko jadący samochody ciężarowe
  • Zderzenie samochodów ciężarowych jeden przewozi cięte drzewo
  • Kolizja osobówki z tirem na drodze, obok pracujący przy wypadku strażacy
  • Policjant przy samochodzie ciężarowym stojącym na poboczu
  • Samochód osobowy na lawecie
  • Uszkodzone białe audi po zdarzeniu drogowym stojące na poboczu
Powrót na górę strony