Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stanowcze NIE dla przemocy domowej. Kolejne tymczasowe aresztowania dla mężczyzn, którzy znęcali się nad najbliższymi

Nie ma zgody i pobłażania dla osób, które stosują przemoc wobec swoich najbliższych. Przekonali się o tym trzej mieszkańcy powiatu lubińskiego, którzy zostali zatrzymani w ostatnich dniach przez policjantów. Jeden z nich, 26-latek, podejrzany jest o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec babci, matki i siostry, a drugi 28-letni lubinianin, za znęcanie się nad swoją partnerką. Starszy mężczyzna najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie, a młodszy miesiąc dłużej. Dodatkowo policjanci zatrzymali 46-latka, który za znęcanie się nad konkubiną musi opuścić wspólnie zajmowany lokal i nie może w najbliższym czasie zbliżać się do partnerki. Przypominamy, że przemoc wobec najbliższych to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

W wielu domach odbywają się dramaty, spowodowane stosowaniem przemocy wobec najbliższych. Nie ma zgody na takie zachowania. Jest wiele instytucji, które mogą pomóc osobie dotkniętej tym przestępstwem, a organy ścigania posiadają narzędzia prawne, by agresorów izolować i dotkliwie karać.

Lubińscy policjanci w ostatnich dniach interweniowali w trzech takich rodzinach, gdzie byli zmuszeni izolować podejrzanych o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie wszystkim podejrzanym zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoimi najbliższymi. Na wniosek prokuratura, sąd zastosował wobec 28-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy, a wobec 26-letniego lubinianina tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Natomiast wobec 46-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączonego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej i zakazem kontaktowania się z nią, a także zakazem zbliżania się do miejsca ich zamieszkania oraz nakazem opuszczenia lokalu mieszkalnego, w którym mężczyzna przebywał razem z partnerką.

Za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować i powiadomić odpowiednie instytucje. Skutecznym narzędziem ochrony osób doznających przemocy jest procedura „Niebieskie Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony