Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza pomoc – życie w zasięgu ręki

Data publikacji 11.12.2023

Podstawy udzielania pierwszej pomocy powinniśmy znać wszyscy, ponieważ w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i braku oddechu każda sekunda jest niezmiernie ważna. Aby zwiększyć szanse na przeżycie ratowanej osoby, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Urządzenia te coraz częściej można spotkać w przestrzeni publicznej.

W miniony piątek, w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, policjanci prewencji z oławskiej komendy oraz przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzili warsztaty pierwszej pomocy połączone z edukacją dotyczącą profilaktyki zażywania substancji psychoaktywnych.
Uczestnicy spotkania - uczniowie klas I liceum - dowiedzieli się m. in. jakie są zasady postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i użycia AED oraz co zrobić w przypadku omdlenia, a także krwotoku z nosa.

Policjant przeprowadził również pokaz oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykorzystując podstawowe środki medyczne znajdujące się w apteczkach. Podczas warsztatów poruszono również temat profilaktyki zażywania substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem zażywania leków psychotropowych oraz udzielenia pierwszej pomocy osobie, która przedawkowała substancji uspokajające bądź pobudzające.

Przypominamy, że nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić u każdego w dowolnym miejscu oraz czasie. W takiej sytuacji ratunkiem może być szybka reakcja i użycie defibrylatora. Podczas zajęć uczniowie mogli zapoznać się z urządzeniem i sposobem użycia defibrylatora AED, a także ćwiczyli na fantomach prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pamiętajmy, że ratunek dla ludzkiego życia bardzo często jest w zasięgu naszych rąk, a najwięcej takich sytuacji dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Nie bójmy się -  udzielajmy pomocy osobom potrzebującym!

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Oławie
st. asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony