Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań „Alkohol i narkotyki” prowadzonych na drogach Dolnego Śląska

Data publikacji 12.12.2023

Dolnośląscy funkcjonariusze ruchu drogowego 11 grudnia, prowadzili intensywne działania prewencyjno-kontrolne pn. „Alkohol i narkotyki”. Policjanci na terenie całego województwa sprawdzali trzeźwość kierowców przemieszczających się po drogach Dolnego Śląska, a także weryfikowali, czy nie znajdują się oni pod wpływem substancji działających podobnie do alkoholu. Kontroli poddanych zostało ponad 14,2 tys. kierowców, niestety 42 z nich kierowało pojazdem, znajdując się pod wpływem alkoholu, a 3 wsiadło za kierownicę po zażyciu środków odurzających. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie wszyscy odpowiedzą teraz przed sądem.

Policjanci z dolnośląskiego garnizonu prowadzili 11 grudnia działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Akcja ukierunkowana była na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych bądź odurzonych kierujących.

W trakcie działań patrole ruchu drogowego rozlokowane były głównie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych miast, ale można było je spotkać również na ulicach mniejszych miejscowości. Podczas wzmożonych kontroli mundurowi sprawdzali również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze kontrolowali także stan techniczny pojazdów.

W trakcie działań policjanci sprawdzili ponad 14,2 tys. kierujących. Niestety nie wszyscy jechali zgodnie z przepisami. Mundurowi zatrzymali 42 osoby, które przemieszczały się swoimi pojazdami pod wpływem alkoholu i 3 znajdujące się pod wpływem środków odurzających.

Ponadto podczas prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze ujawnili także 9 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę, pomimo posiadania aktywnego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Podobne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na dolnośląskich drogach, będą systematycznie kontynuowane tak, aby zminimalizować możliwość spotkania podczas jazdy osób, które wsiadły za kierownicę po spożyciu alkoholu bądź podobnie działającego środka.

Jednocześnie kolejny już raz ponawiamy apel do wszystkich kierowców o to, aby NIGDY nie prowadzili pojazdów po wypiciu choćby najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu zabronionych prawem substancji.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony