Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał mieszkańca Lubina podając się za jego syna

Data publikacji 20.12.2023

Przestępca za pomocą komunikatora skontaktował się z mieszkańcem Lubina i podał się za jego syna. Oszust pod legendą konieczności zakupu nowego telefonu namówił 48-latka do wykonania dwóch przelewów na zakup nowego sprzętu w łącznej kwocie blisko 13500 złotych. Lubinianin myśląc, że pomaga synowi, stracił swoje oszczędności.

Czas przedświąteczny często wykorzystywany jest przez przestępców działających w „białych rękawiczkach” do tego, żeby oszukać i wyłudzić pieniądze od ludzi dobrego serca.

Tak było i tym razem. Do 48-letniego mieszkańca Lubina wpłynęła wiadomość na popularnym komunikatorze z informacją od osoby podszywającej się pod jego syna, że uszkodzeniu uległ mu telefon komórkowy i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. Oszust pisząc z pokrzywdzonym poinformował go, że skoro już musi zakupić nowy telefon to kupiłby od razu nowy laptop.

Lubinianin myśląc, że pomaga synowi dokonał dwóch przelewów na wskazane przez oszusta konto, w wyniku czego stracił blisko 13 500 złotych. Jak się później okazało to nie był jego syn, lecz przestępca. Niestety z prawdziwym synem skontaktował się za późno.

Przypominamy, że w chwili otrzymywania podobnych wiadomości czy telefonów, każdorazowo powinniśmy zachować zimną krew i nie działać pod presją czasu. Skontaktujmy się z rodziną lub osobą za którą podaje się rozmówca, dzwoniąc na posiadane już wcześniej tradycyjne numery telefonów. Taka ostrożność i nieufność może ochronić nas przed utratą oszczędności.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Krzysztof Pawlik
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony