Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla sprawcy przemocy domowej z Legnicy

Data publikacji 28.12.2023

Decyzją sądu 37-letni mieszkaniec Legnicy najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym. To środek zapobiegawczy zastosowany wobec mężczyzny podejrzanego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad matką. Legniczanin miał sądowy zakaz zbliżania się do rodzicielki.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Komenda Miejska Policji w Legnicy została poinformowana przez 68-letnią kobietę, że jej syn grozi jej i znęca się nad nią. Na interwencję natychmiast został wysłany patrol. Sprawca uciekł z mieszkania przed przybyciem funkcjonariuszy, ale już po chwili został zauważony przez nich i zatrzymany. Mężczyzna był mocno nietrzeźwy, miał prawie 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jak się okazało 37-letni legniczanin nie stosował się do sądowego zakazu kontaktowania z matką i nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego. Ponadto kilkanaście dni temu wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za znęcanie się nad matką.

W święta kobieta chcąc spędzić ten dzień z synem i mając nadzieję, że tym razem będzie spokojnie, wpuściła go do mieszkania. Niestety, 37-latek wszczął awanturę, podczas której wyzywał matkę i kilkukrotnie ją uderzył. Ponadto groził kobiecie pozbawieniem życia.

W trakcie prowadzonych czynności, śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zarzutów zatrzymanemu mężczyźnie. Dotyczą one stosowania gróźb karalnych wobec matki i uszkodzenia jej ciała oraz niestosowania się do orzeczonych środków karnych. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legnicy sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania 37-latka na okres 3 miesięcy. Za popełniane przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeśli czujesz, że jesteś osobą dotkniętą przemocą – pozwól sobie pomóc, walcz o siebie! Możesz zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymasz pomoc, której potrzebujesz! Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.

Przydatne numery telefonów:

  • TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - 22 635 09 54 (w poniedziałki - 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 - dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy - 17.00 – 20.00; w czwartki - 17.00 – 20.00);
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia);
  • Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny - 116 123 (całodobowa infolinia);
  • Policyjny Telefon Zaufania - 800 120 226.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń pod numer 112.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony