Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkaniec Lubina wystawił na sprzedaż używany akumulator. Stracił 5 tysięcy złotych. Przeczytaj ku przestrodze…

Data publikacji 02.01.2024

Policjanci nieustannie ostrzegają o metodach działań oszustów oraz przekazują na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. Scenariusze działań przestępców w gruncie rzeczy są do siebie podobne, lecz różnią się szczegółami, dostosowywanymi do sytuacji osobistej oraz wieku potencjalnych ofiar. Do takiego oszustwa doszło w minionym tygodniu na terenie powiatu lubińskiego. Pokrzywdzony utracił w wyniku działania przestępców 5 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że przestępstwa popełniane są nie tylko w świecie realnym, ale również wirtualnym i należy zachować czujność podczas wszystkich transakcji internetowych.

Do lubińskiej jednostki Policji zgłosił się mieszkaniec miasta, który oświadczył, że został oszukany podczas próby sprzedaży używanego akumulatora. Sprawca, który udawał zainteresowanego kupnem przedmiotu, skontaktował się z mężczyzną za pomocą komunikatora, a następnie wysłał link z fałszywymi stronami banku. Pokrzywdzony wybrał placówkę, w której miał konto i dwukrotnie potwierdził wysłany przez przestępcę 6-cyfrowy kod. Po informacji z banku, że z jego konta zostały przelane pieniądze w kwocie 3 i 2 tysięcy, lubinianin zorientował się, że ktoś właśnie okradał jego konto. W ten sposób, oszust pozbawił mężczyznę kwoty 5 tysięcy złotych.

Policjanci przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego lub banku. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. W razie wątpliwości zapytajmy inne osoby, czy korzystały z podobnych płatności i jak one wyglądały. Przede wszystkim czytajmy regulamin portali i banków, jak ma wyglądać bezpieczna transakcja. To może uratować oszczędności zgromadzone na koncie.

Uważajmy!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Czytajmy regulaminy platform sprzedażowych i ostrzeżenia banków

Na oficjalnych stronach portali sprzedażowych i placówek bankowych można znaleźć więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony