Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W „podziękowaniu” za udzieloną w górach pomoc, zniszczył sanie karkonoskiego GOPR. Został zatrzymany przez policjantów

Data publikacji 03.01.2024

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali 32-latka w związku ze zniszczeniem mienia należącego do Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy wraz z policjantami pomimo trudnych warunków panujących w górach, udali się w celu udzielenia pomocy nietrzeźwemu mężczyźnie przebywającemu na górskim szlaku. Mężczyzna pomimo przybycia służb, które chciały udzielić mu profesjonalnej pomocy odmawiał współpracy i trakcie transportu zniszczył poszycie sań ratowniczych. Wstępnie wartość strat oszacowano na 5000 złotych. Teraz za popełnione przestępstwo zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim odpowie przed sądem, a grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze zatrzymali 32-letniego mieszkańca  Poznania podejrzanego o uszkodzenie mienia.

Jeleniogórscy mundurowi otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym mężczyźnie, który porusza się szlakiem górskim w kierunku Śnieżki. Z dodatkowych informacji wynikało, że mężczyzna jest agresywny i ma zamiar targnąć się na swoje życie. Z uwagi na panujące w górach ciężkie, zimowe warunki atmosferyczne policjanci na poszukiwania skierowali się wraz z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR i mieli dołączyć do ratowników, którzy już wcześniej udali się na poszukiwania.

Karkonoskiej grupie poszukiwawczej udało się odnaleźć i wstępnie zaopatrzyć nieodpowiedzialnego turystę, a po chwili dołączyła do nich druga grupa ratownicza wraz policjantami. Odnaleziony mężczyzna był już wyziębiony i dodatkowo znajdował się w stanie nietrzeźwości. Ratownicy błyskawicznie podjęli decyzję o zwiezieniu 32-latka z górskiego szlaku saniami ratowniczymi. Mężczyzna, który nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji odmawiał jednak pomocy, po czym stał się agresywny i wulgarny wobec górskich ratowników oraz policjantów.

Niezbędne było użycie środków przymusu bezpośredniego i z pomocą ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR udało się umieścić mężczyznę w saniach. Niestety podczas transportu 32-latek wyrywał się i w „podziękowaniu” za udzieloną mu pomoc zniszczył sanie transportowe. Dzięki jednak  konsekwencji w działaniu ratownikom Karkonoskiej Grupy GOPR i policjantom, udało się bezpiecznie zwieźć osobę z górskiego szlaku , gdzie po zaopatrzeniu medycznym został przekazany policjantom.

Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Teraz za uszkodzenie mienia z pobudek chuligańskich odpowie przed sądem, a grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
starszy aspirant Waldemar Laszecki
tel. 604 580 490

 

Powrót na górę strony