Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie klikaj podejrzanych linków. Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła w ten sposób blisko 37 tysięcy złotych

Data publikacji 09.01.2024

Do Komisariatu Policji w Kowarach zgłosiła się kobieta, która wystawiła do sprzedaży na portalu internetowym używaną kurtkę. Na zamieszczoną w sieci przez nią odzież znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący do bankowości internetowej, celem otrzymania należności. Kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęło blisko 37 tysięcy złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online. Nie klikajmy nieznanych linków, zwłaszcza gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzona, która zgłosiła się do Komisariatu Policji w Kowarach korzystała z portalu internetowego, oferującego do sprzedaży używaną odzież. Za pośrednictwem tej strony wystawiła na sprzedaż kurtkę, po czym otrzymała informację, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości mailowej była instrukcja oraz link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie linku było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającą transakcji sprzedaży. Kobieta zgodnie z instrukcją wypełniła zakładkę z danymi do swojej karty, a następnie po telefonie od fałszywej pracownicy portalu sprzedażowego podała również trzykrotnie kod Blik. Kiedy ponownie zalogowała się do banku, zorientowała się, że z jej konta zniknęło blisko 37 tysięcy złotych.

Policjanci z Kowar prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online, szczególnie teraz, kiedy w wielu miejscach widzimy wyprzedaże. Należy unikać klikania nieznanych linków, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania do naszych kont bankowych, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony