Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za posługiwanie się cudzą kartą kierowcy grozi nie tylko wysoki mandat, ale również utrata prawa jazdy… Przekonał się o tym 58-letni kierowca ciężarowej scanii

Data publikacji 11.01.2024

Policjanci wrocławskiej „drogówki” sprawdzając m.in. przestrzeganie przez kierujących przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, zatrzymali do kontroli ciężarową scanię. Funkcjonariusze stwierdzili, że 58-latek co prawda rejestrował czas swojej pracy, jednak używał do tego cudzej karty kierowcy. Mundurowi mieli również zastrzeżenia co do sposobu, w jaki przewoził on ładunek, a dokładnie do braku jego właściwego zabezpieczenia. Lekceważące podejście do obowiązujących przepisów kosztowało mężczyznę nie tylko 2150 złotych z tytułu nałożonych grzywien, ale również wiązało się z zatrzymaniem mu przez policjantów prawa jazdy.

Na co dzień w służbie wykorzystują specjalistyczne radiowozy zwane "ETDiE" (Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii), czyli tzw. mini-stacje diagnostyczne na kołach. Wyposażenie auta pozwala funkcjonariuszom wrocławskiej „drogówki”, m.in. na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także czasu pracy kierowcy.

Tym razem podczas prowadzonej kontroli policjanci skrupulatnie sprawdzili zarówno ciężarową scanię oraz siedzącego za jej kierownicą 58-letniego obywatela Ukrainy. Mundurowi zweryfikowali wymagane dokumenty kierowcy oraz dane zapisywane przy pomocy tachografu. Kontrola wykazała, że mężczyzna co prawda stosował się do obowiązujących zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie drogowym norm czasu pracy, tj. kierował zespołem pojazdów rejestrując wskazania w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, lecz używał do tego cudzej karty kierowcy.

Funkcjonariusze mieli również zastrzeżenia co do sposobu, w jaki 58-latek przewoził ładunek, a dokładnie do braku jego właściwego zabezpieczenia.

Ujawnione przez policjantów ruchu drogowego nieprawidłowości, w tym m.in. naruszenia dotyczące przewozu drogowego, kosztowały kontrolowanego kierowcę w sumie 2150 złotych z tytułu nałożonych grzywien. Zgodnie z treścią art. 135a Ustawy Prawo o ruchu drogowym mundurowi zatrzymali mu również prawo jazdy oraz sporządzili dokumentację niezbędną do przeprowadzenia przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego postępowania administracyjnego w stosunku do pracodawcy 58-latka.

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać zasad dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, odbierania określonych w przepisach czasów odpoczynków i przerw. Te dane są rejestrowane na karcie kierowcy, która podobnie jak dowód osobisty, przypisana jest do jednej osoby. Tylko właściciel karty, którego dane są na niej zapisane, może jej używać, a egzekwowaniem przepisów prawa w tym zakresie zajmują się m.in. funkcjonariusze Policji.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
mł. asp. Rafał Jarząb
tel. 693 403 817

Powrót na górę strony