Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca busa podał policjantom dane personalne swojego brata, bo nie miał prawa jazdy, za to miał alkohol w organizmie

Data publikacji 15.01.2024

Miliccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który kierował ciężarowym Mercedesem nie mając do tego wymaganych uprawnień, za to mając alkohol w swoim organizmie. Ponadto w trakcie kontroli drogowej nietrzeźwy kierowca próbował wprowadzić policjantów w błąd podając dane personalne swojego brata, a chwilę wcześniej nieprawidłowo zatrzymał pojazd na chodniku. Nieodpowiedzialnego kierowcę czekają teraz konsekwencje prawne stwierdzonego przestępstwa i wykroczeń drogowych.

W sobotę 13 stycznia tuż po godzinie 10 na ulicy Krotoszyńskiej w Cieszkowie policjanci pełniący w tym rejonie służbę zauważyli, że kierowca samochodu typu bus marki Mercedes Sprinter nieprawidłowo zatrzymał pojazd na chodniku, tym samym uniemożliwiając pieszym bezpieczne poruszanie się w tym miejscu. W związku z ujawnionym wykroczeniem drogowym policjanci postanowili wylegitymować kierowcę busa.

W trakcie kontroli drogowej mężczyzna podał policjantom dane personalne swojego brata, czym próbował wprowadzić w błąd funkcjonariuszy. Szybko jednak okazało się, co było powodem takiego postępowania 41-latka – próbując zmylić policjantów mężczyzna chciał uniknąć odpowiedzialności prawnej nie tylko za naruszenie przepisów dotyczących zatrzymania pojazdu na chodniku, ale także za popełnione przestępstwo drogowe, bowiem kierowca Mercedesa był nietrzeźwy. Przeprowadzone na miejscu kontroli badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Ponadto policjanci ustalili, że mężczyzna w ogóle nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym policjanci uniemożliwili nietrzeźwemu kierowcy dalszą jazdę samochodem, przekazując pojazd osobie przez niego wskazanej.

Postępowanie jest w toku – sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie mężczyzna poniesie konsekwencje prawne związane z kierowaniem samochodem ciężarowym będąc pod wpływem alkoholu. Czeka go także kara w związku z popełnionymi w Cieszkowie kilkoma wykroczeniami. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński
tel. 507 135 830

Powrót na górę strony