Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie był widoczny na drodze – otrzymał mandat i opaskę odblaskową

Data publikacji 17.01.2024

Zimowa aura nie ułatwia poruszania się po drogach naszego województwa. Pogarszające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i niskie temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą najbardziej narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Niestety funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych, tak jak w tym przypadku.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej w okresie zimowym zwracają baczną uwagę na bezpieczeństwo pieszych, w tym szczególnie na tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów m.in. nie używają elementów odblaskowych. Kilka dni temu funkcjonariusze średzkiej drogówki podczas popołudniowej służby na drodze wojewódzkiej nr 346, pomiędzy miejscowością Gozdawa, a miejscowością Kryniczno, zauważyli idącego poboczem mężczyznę.

Pieszy, którego dostrzec było trudno, podążał bez jakiegokolwiek oświetlenia oraz elementu odblaskowego. Mężczyzna był zupełnie niewidoczny. Policjanci zatrzymali pojazd obok 35-latka i ukarali go mandatem karnym w wysokości 100 , tłumacząc przy tym jak poważne zagrożenie stworzył, nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim dla siebie samego. Mężczyzna, prócz mandatu, otrzymał od funkcjonariuszy opaskę odblaskową, aby móc wyruszyć w dalszą, ale już bezpieczną drogę.

Odblaski mogą uratować pieszemu życie, gdyż kierowca zauważy osobę wyposażoną w elementy odblaskowe już z odległości 130-150 metrów. Stosowanie elementów odblaskowych spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych, natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny oraz wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego nie ryzykuj! - Noś odblaski, bądź bezpieczny, świeć przykładem!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel: 693726093

Powrót na górę strony