Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólny polsko-czeski patrol narciarski w Szklarskiej Porębie

W niedzielę na stoku narciarskim „Śnieżynka” w Szklarskiej Porębie, w ramach funkcjonującej od kilku lat współpracy transgranicznej, służbę pełnił wspólny polsko-czeski policyjny patrol narciarski. W jego skład weszli mundurowi z Jeleniej Góry i z posterunku Policji w Libercu. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa, realizując przede wszystkim zadania prewencyjne. Jednak nie tylko, ponieważ to właśnie polsko-czeski patrol jako pierwszy udzielił pomocy kobiecie, która przewróciła się na stoku i doznała urazu kolana.

W niedzielę (21.01.24 r.) na stoku narciarskim „Śnieżynka” w Szklarskiej Porębie jeleniogórscy policjanci pełnili służbę w patrolu narciarskim wspólnie z funkcjonariuszami z Czech. Tego rodzaju międzynarodowe patrole narciarskie mundurowych z Polski i Czech realizowane są od kilku lat, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, a są wynikiem wcześniej zawartego porozumienia o współpracy transgranicznej.

Wszystkie policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Mundurowi zwracają baczną uwagę m.in. na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

W niedzielę warunki na stoku były trudne, gdyż wiał silny wiatr i było bardzo ślisko. Funkcjonariusze w trakcie zjazdu zauważyli kobietę, która przewróciła się i doznała urazu kolana. Zabezpieczyli miejsce tak, aby nikt nie wjechał w poszkodowaną oraz powiadomili GOPR, a następnie wspólnie zwieźli ją w bezpieczne miejsce, gdzie ratownicy udzielili jej fachowej pomocy.

Wspólne polsko-czeskie patrole prewencyjne realizują zadania głównie w weekendy w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego, a także w trakcie większych imprez sportowych, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Pojawiają się również na szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego, wszędzie tam, gdzie możemy spotkać liczne rzesze turystów korzystających z uroków powiatu karkonoskiego.   

Wspólne patrole oraz współpraca pomiędzy Policją Polską i Czeską mają na celu poprawę bezpieczeństwa, a także porządku publicznego w rejonie przygranicznym.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony