Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Myślała, że bierze udział w konkursie, w którym łatwo można zarobić, jednak straciła przez to ponad 20 tys. zł

Data publikacji 24.01.2024

Seniorce wydawało się, że ma szanse na szybki zarobek. 80-latka z powiatu wałbrzyskiego miała tylko wziąć udział w internetowym konkursie, w którym do wygrania były pewne dwa tysiące złotych. Zamiast tego oszuści wykradli z konta pokrzywdzonej dziesięciokrotnie wyższą kwotę. Do tego przestępstwa doszło przy wykorzystaniu popularnego komunikatora internetowego połączonego z portalem społecznościowym.

W miniony weekend do 80-latki, poprzez popularny komunikator internetowy, który przy okazji jest połączony z portalem społecznościowym, zgłosiła się kobieta posługująca się wymyślonym imieniem i nazwiskiem. Seniorce kontakt ten wydawał się wiarygodny, dlatego podjęła się konwersacji. Sprawczyni zachęciła kobietę do wzięcia udziału w konkursie, w którym gwarantowana była wygrana w kwocie 2 tysięcy złotych.

Zmanipulowana podczas prowadzonej rozmowy boguszowianka była zainteresowana szybkim zarobkiem. Oszustka postawiła jednak pewne warunki. Aby wygrać należało najpierw podać swój numer telefonu, potwierdzić przychodzące kody BLIK oraz zaakceptować wskazane transakcje, co niestety pokrzywdzona zrobiła kilkukrotnie. Nieświadoma kobieta przesłała także zdjęcie obu stron karty debetowej oraz dowodu osobistego.

To właśnie miała być jedyna i wyłączna gwarancja otrzymania nagrody pieniężnej. Następnego dnia jednak okazało się, że wygranej nie ma, a pokrzywdzona ma zablokowany dostęp do swojego profilu na komunikatorze oraz portalu społecznościowym. Straciła także z konta bankowego ponad 20 tysięcy złotych, dlatego poinformowała policję o zaistniałej sytuacji. Mundurowi prowadzą teraz czynności w przedmiotowej sprawie.

W związku z tym zdarzeniem po raz kolejny apelujemy o rozsądek i stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami nieznajomymi. W przypadku odebrania wiadomości, które przychodzą na komunikatory internetowe bądź w SMS-ach,  w każdym takim przypadku musimy liczyć się z tym, że jest to próba wyłudzenia naszych danych, a także dostępu do kont bankowych. Przestępcy są bezlitośni. Wykorzystają każdą okazję, by nas okraść ze wszystkich oszczędności.

Pamiętajmy także o rozmowach z seniorami o tego typu zdarzeniach, bo to oni są bardzo często narażeni na działania oszustów. Im większa jest świadomość społeczeństwa na temat sposobów i form działania przestępców w sieci, tym większa jest szansa, że kolejne osoby nie dadzą się oszukać.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony