Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kierujący pod wpływem alkoholu, na sądowych zakazach i z cofniętymi uprawnieniami

Data publikacji 02.02.2024

Ostatnie godziny okazały się pracowite dla policjantów dbających o bezpieczeństwo na drogach całego powiatu wałbrzyskiego. Funkcjonariusze  zatrzymali na terenie Wałbrzycha oraz regionu trzy osoby, które poruszały się pojazdami pomimo sądowych zakazów lub cofniętych uprawnień w tym zakresie, na domiar złego również osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu.

W czwartek 1 lutego br., po godzinie 15:00 policjanci ruchu drogowego przyprowadzili kontrolę drogową w Wałbrzychu na ul. Świdnickiej. W trakcie czynności bardzo szybko wyszło na jaw, że 37-latek kierował samochodem osobowym po drodze publicznej pomimo wydanej w 2021 roku przez Starostę Powiatu Dzierżoniowskiego decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. 

Przed godziną 16:30 funkcjonariusze Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zauważyli poruszającego się jedną z bocznych ulic Borówna kierującego samochodem osobowym i podjęli natychmiastową decyzję o zatrzymaniu go do kontroli drogowej. Podczas legitymowania policjanci potwierdzili, że 32-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego posiadał łącznie trzy zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydane przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu oraz Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze. Jak ustalili mundurowi, w 2023 roku Starosta Powiatu Wałbrzyskiego cofnął mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz 32-latkowi grozi pięcioletni pobyt w zakładzie karnym.

Tuż przed północą funkcjonariusze prewencji pierwszego komisariatu patrolowali Piaskową Górę. Podczas jednej z kontroli przy ul. Dunikowskiego wyczuli od 31-letniego mieszkańca miasta woń alkoholu. Badanie potwierdziło, że mężczyzna miał ponad 1 promil tej substancji w organizmie. Ponadto okazało się, że kierujący posiadał aktywny zakazów kierowania pojazdami. W tym dniu jego podróż samochodem na tym się zakończyła. Teraz sąd ponownie zadecyduje o karze dla mężczyzny. Sprawca serii przestepstw drogowych musi się liczyć, że trafi do więzienia nawet na pięć lat.

Przypomnijmy, że nieodpowiedzialnym kierującym pojazdami mechanicznymi za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, wieloletni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Kierujący z zakazami sądowymi muszą natomiast liczyć się z pobytem za kratami więzienia nawet pięć lat, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz również wysoką grzywną. Za jazdę pomimo cofniętych uprawnień grozi natomiast kara pozbawienia wolności do lat 2.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony