Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne patrole narciarskie wspólnie ze strażnikami KPN w miniony weekend dbały o bezpieczeństwo na stoku w Szklarskiej Porębie

Data publikacji 05.02.2024

W miniony weekend na stoku w Szklarskiej Porębie nie zabrakło policyjnych patroli narciarskich, w których uczestniczyli strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Patrole dbały o bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa. W związku dobrymi warunkami narciarskimi w górach apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas uprawiania narciarstwa.

W sobotę i w niedzielę jeleniogórscy policjanci we wspólnym patrolu ze strażnikami Karkonoskiego Parku Narodowego prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne na stoku narciarskim w Szklarskiej Porębie, w ramach których edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków.

Mundurowi przypominali również, że dzieci i młodzież do 15 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Mundurowi w trakcie patrolu zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony